Všech dvacet džihádistek objevily irácké protiteroristické jednotky několik dní po dobytí Mosilu. Ženy se skrývaly v tunelu objeveném v sousedství Starého města, které tvořilo poslední území ovládané Islámským státem. Staré město bylo dobyto začátkem července při vojenské ofenzívě a vyčerpávajících bojích s islamisty, po nichž zůstala většina Mosulu v troskách.

Drážďanský prokurátor pro DPA bez bližších podrobností uvedl, že dívka má k dispozici pomoc německého velvyslanectví v Bagdádu. Podle německého týdeníku Der Spiegel je dívka jednou ze čtyř německých žen, které byly chyceny krátce po dobytí Mosulu, a v současnosti se spolu s nimi nachází ve vězení v iráckém hlavním městě Bagdádu.

Němečtí diplomaté je měli podle týdeníku možnost navštívit a írácké úřady jim sdělili jejich jména. Jedna ze zadržených německých občanek má podle Der Spiegelu pocházet z Maroka a další z Čečenska, ale obě mají disponovat německým pasem. Všechny zadržené jsou podle týdeníku v dobrém zdravotním stavu. 

Šestnáctiletá školačka, známá pod jménem Linda, pocházela z městečka Pulsnitz na severovýchodě Drážďan. Zmizela v roce 2016 krátce poté, co konvertovala k islámu. Do kontaktu se sympatizanty Islámského státu se dostala přes internetové chaty. Po radikalizaci údajně odcestovala přes Turecko a Sýrii do Iráku, kde coby bojovnice Islámskho státu měla přijmout jméno Mariam.

Podle DPA se ale objevily určité rozporné informace týkající se její identity a toho, zda opravdu patřila k dvaceti džihádistkám, zadrženým v tunelu pod Mosulem. Podle iráckého příslušníka protiteroristických jednotek totiž byly tyto ženy ve věku nad třicet let a pocházely z Ruska, Turecka, z Kanady a z Čečenska. Všechny byly údajně opásány výbušninami a měli k dispozici i další zbraně.