Na jídelních lístcích místních restaurací vedle sebe najdete běžně knedlíky a klobásky i lasagne a špagety. Nejtypičtější jídlo? Těstoviny 
a špek. A podobně zamotané je to i s tamní národní identitou. „Necítím se jako Němka, Italka ani Rakušanka. Jsem z Jižního Tyrolska," citoval například loni na podzim server The Local hoteliérku Renate Verdorferovou z městečka Renon 
v převážně německojazyčném regionu, který už bezmála sto let patří Itálii.

Otázku znovusjednocení Tyrolska, které po první světové válce rozdělily hranice, v minulém týdnu opět oživil šéf rakouské strany Svobodných (FPÖ) Hans-Christian Strache. „Chci zhojit stávající ránu a dát Tyrolsku možnost se zase sjednotit," řekl politik italskému listu La Repubblica, který vyzval k jihotyrolskému referendu o sebeurčení.

Výzvu okamžitě odsoudil italský premiér Matteo Renzi a zřejmě nejznámější Jihotyrolan horolezec Reinhold Messner označil požadavek za „bezvýznamný". Velká část Rakušanů to ale zřejmě vidí jinak. Zmíněné referendum by podpořilo zhruba 89 procent obyvatel této alpské země, ukázal loni průzkum rakouské agentury Spectra. Vliv FPÖ, nyní třetí nejsilnější strany v rakouském parlamentu, navíc sílí. Její kandidát Norbert Hofer opanoval první kolo prezidentských voleb a má velkou šanci být příští hlavou alpského státu.

Opětovné sjednocení regionu

Různé průzkumy se silně rozcházejí v tom, zda po nezávislosti na Římu touží 
i většina obyvatel Jižního Tyrolska. Separatisté už dávno nepodnikají bombové útoky, jako v 50. a 60. letech, o opětovné sjednocení regionu ale usilují nejméně tři politické strany, které v posledních lokálních volbách získaly celkem přes 27 procent hlasů. Region má už nyní širokou autonomii. Veřejné instituce tak například musejí při přijímání zaměstnanců přihlížet ke kvótám pro německojazyčné obyvatelstvo a italský stát dostává jen menšinu zde vybraných daní. Přesto mají mnozí místní obyvatelé pocit, že na Řím doplácejí příliš.

Jižní Tyrolsko je výrazně bohatší než zbytek Itálie a platy jsou tam v průměru téměř dvojnásobně vyšší. V zatím poslední volební kampani separatistická strana Jihotyrolská svoboda (STF) provokovala sloganem „Jižní Tyrolsko není Itálie", který se objevil i na hraničním přechodu Brenner. Právě tento průsmyk se přitom nyní stal symbolem rozdělení Tyrolska. Rakousko ve vesnici, jíž k moři každoročně projíždějí i tisíce Čechů, kvůli migračnímu tlaku obnovilo hraniční kontroly a k nelibosti italské strany zvažuje i výstavbu plotu. Víkendový protest zhruba pěti set levicových aktivistů v Brenneru už poněkolikáté za sebou policie rozehnala slzným plynem.

Ačkoliv by obyvatelé Jižního Tyrolska také uvítali otevřené hranice, ne všichni je chtějí posouvat. „Náš region prosperuje díky návštěvníkům z Itálie, je to krásná země. A lidé tu mají šanci naučit se oba jazyky," řekla webu The Local hoteliérka Verdorferová. V tom, komu fandit během fotbalových mistrovství světa, má ale jasno. „Víc Německu než Itálii, rozhodně," dodává.