Po setkání s členy Rady bezpečnosti OSN prokurátor řekl novinářům, že zaslal dopis novému libyjskému vedení s žádostí o informaci, jaké jsou plány na prošetření údajných válečných zločinů, a to i těch, jichž se údajně dopustili povstalci.
Rozsáhlé povstání proti Kaddáfího dvaačtyřicetileté vládě skončilo letos v říjnu dopadením bývalého vůdce a jeho následnou smrtí, k níž došlo za dosud neobjasněných okolností. Očitá svědectví a filmové záběry naznačují, že libyjského vůdce povstalci fyzicky napadli a nejspíš v zajetí i zabili.
„Smrt Muammara Kaddáfího je jednou z otázek, které je třeba objasnit,“ řekl Moreno Ocampo. „Existuje vážné podezření, že šlo o válečný zločin.“
Mezinárodní soud musí vyčkat jak se zachová vláda
Co ICC ohledně smrti Kaddáfího a dalších údajných válečných zločinů učiní, to bude podle prokurátora záviset na krocích libyjské prozatímní vlády. Podle pravidel, jimiž se ICC řídí, totiž může zasáhnout až v okamžiku, kdy jsou národně příslušné soudy nečinné.
ICC je podle Morena Ocampa v kontaktu s libyjskými úřady nejen ohledně smrti Kaddáfího, ale i ohledně osudu jeho syna Sajfa Isláma a bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího, kteří jsou v zajetí.
Libyjská vláda oznámila, že Kaddáfího syna a Sanúsího postaví před vlastní soudy, i když justiční systém je ještě v novém libyjském uspořádání nedokonalý. ICC se chce přesvědčit, že oba muže čeká spravedlivý soud.
Libyjské úřady mají na žádost ICC o vysvětlení okolností Kaddáfího smrti odpovědět do 10. ledna. Do té doby bude ICC provádět vlastní šetření.