Podle Interfaxu Gorbačovova dcera při odpovědi na tuto otázku zaváhala. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina už dříve uvedl, že Kreml během dneška rozhodne, zda bude Gorbačovovi vypraven státní pohřeb. Jisté zatím není ani to, zda se rozloučení se zesnulým politikem zúčastní i prezident Putin. Kreml to oznámí později, řekl dnes agentuře TASS mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Peskov.

Michail Gorbačov i jeho žena Raisa působili oproti předchozí moskevské garnituře bezprostředněji, srdečněji a sympatičtěji
Poslední vůdce SSSR. Pět klíčových věcí, kterými Michail Gorbačov změnil svět

Držitel Nobelovy ceny míru Gorbačov bude pohřben na moskevském Novoděvičím hřbitově, kde má vyhrazený hrob po boku své zesnulé manželky Raisy. Ta zemřela v roce 1999 na leukémii, Gorbačov k jejímu hrobu pravidelně chodil. Na Novoděvičím hřbitově je pohřbena řada významných ruských osobností.

Poslední rozloučení by se podle jeho dcery mělo konat ve Sloupové síni Domu odborů v ruské metropoli. Na stejném místě byly podle agentury Reuters vystaveny například také ostatky diktátora Josifa Stalina po jeho smrti v roce 1953. „Sloupová síň, 3. září, od 10:00 do 14:00. Vstup je volný. Pohřeb bude tentýž den na Novoděvičím hřbitově,“ uvedl později podle agentury TASS mluvčí Gorbačovovy nadace Vladimir Poljakov.

Bez zahraničních hostů? 

O tom, že Gorbačovův pohřeb bude v sobotu, informoval rovněž známý ruský novinář Alexej Venediktov, jenž stál v čele nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy až do jejího uzavření po začátku nynější ruské války proti Ukrajině. S Gorbačovem byl podle agentury TASS v úzkém kontaktu.

Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov.
České i světové osobnosti reagují na smrt Gorbačova. Schwarzenegger: Byl hrdina

Německá agentura DPA už dříve poznamenala, že vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a s ní souvisejícím sankcím se vznáší otazníky nad účastí zahraničních hostů na smutečním obřadu. Rusko v reakci na západní sankce zakázalo vstup do země mnoha vysoce postaveným politikům z Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí.