Sporný zákon, o kterém v současné době diskutuje belgický federální parlament, rozdělil podle České televize belgickou veřejnost na dvě poloviny. Autor zákona, vlámský nacionalista a státní tajemník pro migraci Theo Francken tvrdí, že pokud je někdo v Belgii ilegálně, nesmí ho nikdo skrývat.

Zastánci zákona také tvrdí, že část migrantů o azyl ani v Belgii žádat nechce a jen čeká, jestli se dostane dál. Policie by proto měla získat prostředky, jak je kontrolovat.

„Nový zákon dává policii povolení jen ke vstupu do domů, nikoliv k jejich prohledávání,“ uvedla Franckenova kolegyně Sarah Smeyersová.

Naopak zastánci ochrany soukromí a pomoci lidem v nouzi si myslí, že to, co se děje za dveřmi jejich domů, je jen jejich věc. Odpůrci nového zákona o sobě dávají vědět už několik týdnů hlasitými protesty nejen v ulicích Bruselu.

„Bylo pět hodin ráno, když sem přišlo sedm mužů, všichni v neprůstřelných vestách. Strávili tady sedm hodin a ani mi neřekli, kvůli čemu,“ popsala svou zkušenost novinářka Anouk Van Gestelová, která u sebe doma ubytovala šestnáctiletého imigranta.

Zákon čeká kvůli své kontroverznosti ještě další projednávání. Která strana nakonec zvítězí tak zatím zůstává nejisté.