Absolutní akceptování židovského života je podle CDU/CSU klíčem k zdárné integraci, informoval v sobotu deník Die Welt.

Křesťanskodemokratická unie německé kancléřky Angely Merkelové a sesterská Křesťanskosociální unie proto požadují, aby byli z Německa vyhoštěni všichni migranti propagující jakýmkoliv způsobem antisemitismus.

„Kdo odmítá židovský život v Německu nebo zpochybňuje právo Izraele na existenci, pro toho nesmí být v naší zemi místo,” uvádí se doslova v návrhu zákona, který chce Merkelová předložit ve Spolkovém sněmu před 27. lednem, na nějž připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

Angela Merkelová a Emmanuel Macron na evropském summitu
Rozdělit migranty bude těžké, v této oblasti není solidarita, zaznělo na summitu

Konzervativní unie apeluje na spolkovou vládu, aby více tlačila na vlády jednotlivých zemí. Ty by měly důsledněji využívat zákonů o podmínkách pobytu migrantů a vyhošťovat osoby, které navádějí k antisemitismu.

Nový zákon umožní vyhostit každého cizince, jenž bude shledán vinným z šíření antisemitiských nálad.

Podle týdeníku Der Spiegel je tento radikální krok důsledkem demonstrací v Berlíně, vyvolaných rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzaléma a uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Vzápětí po Trumpově oznámení se v celém světě zvedla vlna protestů. Před Braniborskou bránou v Berlíně demonstranti zapálili vlajku s Davidovou hvězdou. Následně prohlásil německý ministr spravedlnosti Heiko Maas, že antisemitismus je „útokem na každého z nás“ a „nesmí mu být znovu dán prostor“.

Angela Merkelová
Koalice by mohla vzniknout, ale pořád zbývá řada rozporů, varuje Merkelová

Německé židovské organizace připomínají, že antisemitské výpady se množily ještě před Trumpovým oznámením. Stále častěji za nimi stojí přistěhovalci s arabskými kořeny a z afrických zemí.

Právě tyto údaje vedly CDU k prohlášení, že proti importovanému antisemitismu musejí být nasazeny preventivní, ale i represivní prostředky – včetně možnosti vyhoštění.