Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zachránilo čtyři desítky migrantů ve čtvrtek z 18 metrů dlouhého gumového člunu u libyjských vod. Po dvoudenním čekání u Lampedusy se kapitán rozhodl nedbat odporu úřadů a na ostrově přistál. Dnes půldruhé hodiny po půlnoci nakonec směli běženci vystoupit na břeh.

Migranti po vylodění z plavidla německé neziskové organizace Sea-Watch v přístavu na italské Lampeduse
Záchranná loď s migranty zakotvila na Lampeduse. Navzdory zákazu

Plavidlo bylo podle italské agentury Agi dočasně zabaveno a proti kapitánovi Tommasovi Stellovi je vedeno vyšetřování kvůli podezření, že napomáhal ilegální imigraci. Podobně je v Itálii vyšetřována německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která na Lampeduse nepovoleně přistála také se 40 migranty 29. června.

Salvini mluví o pašerácích lidí

"Nepovolil jsem žádné přistání těm, kteří nedbají italských zákonů a pomáhají pašerákům (lidí)," napsal v sobotu na twitteru ministr vnitra Matteo Salvini. Pracovníky nevládních organizací, které ve Středozemním moři zachraňují migranty, nazval "šakaly".

Protiimigračně silně zaměřený Salvini prosadil nový bezpečnostní zákon, který zapovídá vplout do italských teritoriálních vod plavidlům, jež ohrožují národní bezpečnost Itálie. Za tato plavidla ministr přitom považuje především lodě, které ve Středozemním moři berou na palubu migranty z nebezpečně přeplněných gumových člunů.

Malta nechce druhou loď přijmout

Příkladu lodi Alex chtěla v sobotu večer následovat německá organizace Sea-Eye se svou lodí Alan Kurdi. Nakonec se ale plavidlo rozhodlo zamířit na Maltu, která se však zdráhá loď přijmout. "Nemají žádné povolení k vplutí do maltských teritoriálních vod," sdělil agentuře DPA mluvčí maltské armády.

Nicméně organizace Sea-Eye neztrácí naději. "Jsme si jistí, že nám Malta nabídne nějaký bezpečný přístav, jakmile se Německo a další státy EU nabídnou, že tyto lidi přijmou. Očekáváme, že v tom Malta nezůstane sama," řekla dnes DPA mluvčí organizace Carlotta Weiblová.

Podezřelý ze znásilnění u litoměřického soudu
Znásilnění v Litoměřicích: policie obvinila Afričana, lidé mu vyhrožují smrtí