Jediné, čeho byl na asi tři kilometry dlouhém a čtyři kilometry širokém korálovém ostrůvku Pikelot přebytek, byly palmy. O Velikonocích tam vzduté moře vyvrhlo trojici zkušených rybářů. Měli, jak se ukázalo, šťastný nápad poskládat na bělostný písek pláže z palmových větví nápis HELP, všimla si CNN.

„Původně chtěli kolem Pikelotu rybařit, ale jejich člun se na rozbouřené hladině v okolí ostrova poškodil a přišli motor. Původně se tam měli potkat s jinou rodinou z ostrova Satawall, ta ale kvůli počasí a podmínkám na moři nedorazila,“ popsala pro americký vojenský deník Star and Stripes začátek příběhu nadpraporčice Sara Muirová, mluvčí mikronéské posádky Pobřežní stráže Spojených států amerických.

Zdroj: Youtube

Mužům je kolem čtyřiceti let, všichni jsou zkušení rybáři. K Pikelotu vzdálenému asi 185 kilometrů od jejich ostrova dopluli poslední březnový den, uvedla ve své zprávě americká pobřežní stráž. Týden se živili kokosovými ořechy a z malé studny získali i trochu pitné vody. Pomoc si sami přivolat nemohli, jejich vysílačka už měla vybité baterie.

Přečtěte si příběh muže, který inspiroval román Robinson Crusoe: 

Alexander Selkirk chytá kozu, ilustrace Selkirkových dobrodružství
Robinson Crusoe existoval. Jmenoval se Alexander Selkirk, na ostrově přežil roky

V sobotu 6. dubna informovala příbuzná rybářů středisko amerických sil na ostrově Guam, že se její strýcové stále nevrátili z rybářské výpravy. Zástupci pobřežní stráže uvedli, že navzdory nepříznivému počasí a počátečnímu nedostatku dostupných letadel se brzy rozběhla pátrací akce, při níž ve spolupráci s válečným loďstvem prohledávali asi 166 tisíc kilometrů čtverečních.

A právě tehdy se mužům vyplatil nápad s nápisem na pláži. V noci 7. dubna si ho všimla pátrající posádka průzkumného letadla P-8A Poseidon ze základny na japonské Okinawě. „Díky důmyslu, který muži projevili, jsme v tu chvíli mohli záchranné úsilí soustředit na správné místo,“ potvrdila poručice Chelsea Garciová, která měla ten den na starosti koordinaci pátrání. Letadlo mužům shodilo nouzové balíčky a další den přiletělo s vysílačkou.

Timothy Shaddock byl na své poškozené lodi uvězněný v Pacifiku dva měsíce:

Timothy Shaddock byl na své poškozené lodi uvězněný v Pacifiku dva měsíce
Trosečník popsal měsíce na moři. Nebýt jeho psa, možná by zemřel, míní expert

O dva dny později pro trosečníky připlul kutr pobřežní stráže. A jak se ukázalo, přivezl největší překvapení celé akce. Mezi prvními na pláži byl totiž námořní poddůstojník druhé třídy Eugene Halishlius. Trosečníky nejdřív překvapilo, že je to Mikronésan a mluví místním jazykem. „Viděl jsem jim ve tvářích, jak si říkají: a tenhle chlápek, který mluví naší řečí, se tady vzal kde?“ řekl Halishlius při rozhovoru z paluby kutru poté, co tři rybáře vyložil na jejich ostrově.

Pak námořník mužům sdělil svoje jméno. „Svět je bláznivý, ukázalo se, že jsem jejich příbuzný. Žasli, že jsem u pobřežní stráže a snažím se je zachránit,“ uvedl Halishlius. Rybáři byli jeho bratranci ze třetího a čtvrtého kolene, upřesnila CNN.

O dramatických příbězích na moři Deník informoval již dříve. Loni například o australském námořníkovi, který čekal na záchranu tři měsíce, nebo o indonéských námořnících, které bouře vyvrhla na pustý ostrov.

Letos Deník například připomněl osudy námořníka, který inspiroval slavný román Daniela Defoa o Robinsonovi Crusoe.