Dzurinda byl předsedou SDKU-DS od jejího vzniku v roce 2000 do roku 2012, kdy z jejího čela odstoupil. Důvodem bylo fiasko strany v předčasných parlamentních volbách, kdy SDKU-DS získala pouze šest procent hlasů. Kolem této hranice se její popularita pohybuje i v současnosti.

„Po dvou letech od parlamentních voleb jsme se snažili nezasahovat do práce nového vedení. Žel, vývoj je takový, že s ním straníci nejsou spokojeni," řekl Dzurinda, který v posledních dvou letech na veřejnosti často nevystupoval.

Dzurinda i Mikloš uvedli, že novou stranu zakládat neplánují a že ani nehodlají kandidovat v příštích parlamentních volbách, které jsou v zemi naplánovány na rok 2016.

Jeden z nejméně oblibených politiků

Dzurinda coby premiér dovedl zemi do Evropské unie i Severoatlantické aliance, ale i kvůli rozsáhlým reformám spojeným se zvyšováním cen se na Slovensku stal jedním z nejméně oblíbených politiků. V době jeho vládnutí v letech 1998 až 2006 ho někteří jeho koaliční partneři nařkli z arogance a cynismu. Druhá Dzurindova vláda je také spojována s korupční aférou Gorila; podle dosud nepotvrzených informací finanční skupina Penta v letech 2005 a 2006 získala za úplatky vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Odchod Dzurindy a Mikloše není prvním oslabením pozic SDKU-DS pod vedením současného šéfa strany a předsedy Bratislavského kraje Pavola Freša. Už loni v prosinci řady SDKU-DS opustili tři poslanci včetně bývalé herečky a diplomatky Magdy Vášáryové. Z původních 11 poslanců tak stranu bude zastupovat ve sněmovně už jen šest zákonodárců. Kvůli tomu strana v parlamentu přijde o poslanecký klub.

SDKU-DS ale ani další strany pravého středu, které v minulosti tvořily vládní koalici, nedokázaly vytvořit alternativu vůči sociálním demokratům (Směr-SD) nynějšího premiéra Roberta Fica. Ficova strana v minulosti pohltila několik levicových seskupení a po přesvědčivém vítězství v předloňských parlamentních volbách sestavila jednobarevnou­ vládu.