Nejznámějším momentem řádění teroristické organizace Boko Haram v Nigérii za posledních sedm let byl duben 2014, kdy bylo uneseno 276 středoškolaček z města Chibok na severovýchodě země. I když se loni v říjnu podařilo vyjednat propuštění 21 dívek a tento týden vojáci našli další dívku s půlročním dítětem, většina stále zůstává v zajetí, respektive se pohřešují.

Aby se propuštěné ženy lépe zapojily do „normálního" života po téměř tisíci dnech zajetí, přišel širší veřejnosti málo známý miliardář Robert Smith s projektem zaplatit jim školné na prestižní univerzitě American University of Nigeria (AUN). Univerzitu vlastní bývalý viceprezident Nigérie Atiku Abubakar.

Čtěte také: V Nigérii zmařili sebevražedný útok Boko Haram

Smith už podporuje 24 dívek, které pochází z města Chibok a ze zajetí uprchly dříve. Školné stojí na akademický rok osm tisíc dolarů (200 tisíc korun) a škola je považována za prestižní ústav pro děti nigerijské elity. Smith podle mluvčího prezidenta Nigérie nabídl zaplacení školného pro propuštěné dívky z minulého roku a případně i další, které se podaří osvobodit.

Podle BBC se stále pohřešuje 196 dívek. Jedna z propuštěných uvedla, že přes 40 dnů nedostaly žádné jídlo. Dívky byly prodávány bojovníkům Boko Haram jako sexuální otrokyně a „manželky" v přepočtu za deset dolarů.

Robert Frederick Smith zbohatl investicemi do technologických firem. Jeho Vista Equity Partners spravuje aktiva v hodnotě 28 miliard dolarů. Časopis Forbes osobní majetek investora vyčíslil na 2,5 miliardy dolarů, což z něj dělá druhého nejbohatšího Afro-američana po televizní moderátorce Oprah Winfrey (2,9 miliardy dolarů).

Čtyřiapadesátiletý Smith se snaží své filantropické počiny přísně oddělovat od byznysu a také je nikde příliš nezveřejňuje, napsal internetový magazín Quartz Africa. Washington Post jej popsal slovy „tichý miliardář". Odmítl pro Forbes rozhovor poté, co byl na podzim 2015 na jeho titulní straně.

Smith v roce 2013 daroval muzeu pro afroamerickou historii (National Museum of African American History and Culture) dvacet milionů dolarů a stal se tak druhým největším donátorem muzea právě po Oprah, která dala muzeu o jeden milion dolarů víc, uvedl Washington Post.

Miliardář tvrdí, že je třeba stále upozorňovat na rasovou nerovnost, která v Americe panuje. Před rokem daroval pro texaskou Cornell University 50 milionů dolarů. Škola po něm pojmenovala fakultu chemie a biomolekulárního inženýrství.

Přečtěte si: Úřady zabránily dívkám propuštěných Boko Haram vidět rodiče

Víte, že…
① V roce 2014 se stala Boko Haram nejvražednější teroristickou organizací světa. Na jejím kontě zůstalo 6644 mrtvých. Islámský stát v tomto roce zavraždil 6073 lidí.
② V březnu 2015 se připojila k IS. Založena byla v roce 2002, v roce 2009 začala s útoky.
③ V roce 2013 byla Američany dána na seznam teroristických organizací. Jejím cílem je z Nigérie vytvořit muslimský stát.
④ Během roku 2016 se podařilo nigerijské armádě hlavní bašty teroristů dobýt. Konflikt na severovýchodě země si vyžádal 20 tisíc obětí.
⑤ Na potlačení aktivit Boko Haram se podíleli i vojáci z okolních zemí – Čadu, Kamerunu, Nigeru a Beninu.

František Novák