V Rostocku na severu země tito oblíbení červení broučci s tečkami, kteří prý nosí štěstí, obsypaly podle agentury DPA i plážové koše.

„Příčinou masového výskytu slunéček sedmitečných byla v tomto roce skvělá nabídka potravy pro larvy,“ objasnil profesor zoologie z přímořského Greifswaldu Jan-Peter Hildebrandt.

Puntíkatý hmyz se objeví ve velkém vždy tehdy, když má příznivé podmínky pro rozmnožování a dostatek potravy. Mírné teploty se správnou vlhkostí vzduchu přispěly k tomu, že vegetace dobře rostla a dařilo se na ní mšicím. „Jimi se nenasytné larvy slunéček živí,“ připomněl odborník z greifswaldské univerzity.

Podobné přemnožení bylo možné pozorovat už v minulosti. Invazi slunéček pobřeží Baltu zažilo i v 80. letech. „Nemá to co dělat se změnou klimatu,“ podotkl expert. To, že se hmyz objevuje hlavně na pobřeží, souvisí podle něj nejspíš s typickým přímořským větrem.

Zdravotníci doporučují sítě do oken

Zemský zdravotnický úřad v Rostocku na hmyzí masy zareagoval doporučením, jak by se lidé měli chovat, aby je záplava berušek obtěžovala co nejméně. Vzdát by se měli například křiklavých barev na oblečení. V bytech je zas užitečné mít v oknech sítě či přinejmenším záclony.

Někteří lidé si stěžují také na to, že je berušky poštípaly. Obyvatel Stralsundu Peter Koslik popsal kousnutí jako „píchnutí špendlíkem“. Podle Hildebrandta je takové bodnutí ale neškodné. „Člověk nepatří mezi kořist slunéček,“ podotkl odborník.

Populace berušek utrpí v běžných letech obvykle velké ztráty. Mnohé larvy kvůli nedostatku potravy do stádia brouka nedospějí. Mnoho přirozených nepřátel ale jinak červení broučci s tečkami nemají. Díky chemickým látkám ve svém těle totiž ptákům příliš nechutnají.

Tečkovaný hmyz se nepřemnožil jen ve východoněmecké zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, ale i ve Šlesvicku-Holštýnsku. Podle tamních přírodovědců je to naprosto přirozený jev. S obavami hledí spíš na množení asijských berušek. Bojí se toho, že by mohly vytěsnit domácí druh.