Louvre svou pobočku v Abú Dhabí slavnostně otevřel v listopadu loňského roku a obraz italského génia Leonarda da Vinciho se měl stát ústředním klenotem její sbírky již 18. září. Ministerstvo kultury a turismu emirátu Abú Dhabí však informovalo, že odhalení se odkládá na neurčito.

Obraz jménem ministerstva v listopadu loňského roku vydražil za více než 450 milionů dolarů, v přepočtu téměř 10 miliard korun, saúdský princ Badr bin Abdullah bin Mohammed Al Farhan. Arabský deník The National spekuluje, že by k jeho vystavení mohlo dojít se zhruba dvouměsíčním zpožděním, a to 11. listopadu letošního roku v rámci oslav prvního výročí od otevření galerie.

Da Vinci za svého života dokončil podle historiků umění méně než 20 obrazů. Do dnešní doby se podle expertů dochovalo jen 15 nebo 16 pláten, z nichž pouze Salvator Mundi je v soukromém vlastnictví.

Ztracený klenot

Obraz byl dlouhou dobu považován za ztracený. Po zmizení v průběhu 18. století se poprvé znovu objevil až v roce 1900. Roku 1958 byl obraz s četnými přemalbami, považovaný v té době za dílo da Vinciho následovníka Bernardina Luiniho, v aukci vydražen za pouhých 45 liber. Vlastníka znovu změnil v roce 2005, kdy byl kvůli novým vrstvám barvy považován za kopii.

Teprve v roce 2011 se obraz podařilo jednoznačně identifikovat jako dílo slavného italského umělce. „Všechna Leonardova díla jsou výjimečná, protože Leonardo vytvořil poměrně málo obrazů, a tohle jede z mála dokončených a dobře provedených. Významné na tom je, že je tam znázorněn Kristus takzvaně ‚ánfas‘. Je to obraz, který měl velký vliv na umění a umělce v 16. století,“ vysvětlil v Radiožurnálu historik umění Martin Zlatohlávek.