Nejsou žádné zprávy, že by mezi postiženými byli Češi. Hmotné škody jsou obrovské. Katastrofa zpochybnila očekávané hospodářské oživení země a způsobila také pokles na burzách v Asii a v Evropě.
Šlo o nejsilnější zemětřesení v Japonsku za 140 let, během nichž si o nich vede záznamy. Ve 14:46 místního času (06:46 SEČ) zasáhlo severovýchod země. Následná cunami byla vysoká až deset metrů a strhávala vše, co jí stálo v cestě. Televizní záběry připomínaly hollywoodské katastrofické filmy. Otřesy pocítili i obyvatelé 370 kilometrů vzdáleného Tokia. Země se otřásala ještě několik hodin.
Agentury informovaly mimo jiné o protržení jedné přehrady v prefektuře Fukušima, dvou vlacích smetených cunami, pohřešované lodi se stovkou lidí na palubě, obrovském výbuchu v petrochemickém komplexu v Sendai a nejméně 80 požárech. V Tokiu vzplanula rafinerie.
Odstavení jaderných elektráren
Na velké části japonského území byla zastavena letecká, železniční i silniční doprava, uzavřeny byly všechny přístavy. V zasažené oblasti byly odstaveny čtyři jaderné elektrárny. Nebyl zaznamenán únik radiace. V jedné z nich, ve Fukušimě, se však porouchal chladící systém jednoho ze čtyř reaktorů, pročež v něm začal růst tlak; večer SEČ úřady avizovaly vypuštění neškodného množství slabě radioaktivní páry z něho, aby se tlak snížil. Z okolí byly už předtím evakuovány asi 3000 lidí.
V Tokiu a okolí zůstaly přes čtyři miliony domácností bez elektřiny. Desetitisíce lidí se kvůli kolapsu dopravy nemohly dostat domů a musí trávit noc ve městě. Radnice zřídila 33 provizorních útulků.
Japonská vláda vyslala do postižených oblastí vojáky, požádala o pomoc i americké vojáky dislokované v Japonsku a nakonec se obrátila o pomoc i do zahraničí. Podle úřadovny OSN v Ženevě však má zájem jen o „hrstku“ pátracích a záchranných týmů.
Po celém Tichomoří bylo vyhlášeno varování před cunami. Přílivová vlna, která po celý den postupovala oceánem, však podle dosavadních zpráv s výjimkou Japonska nezpůsobila nikde větší škody ani si nevyžádala oběti. Zato v Japonsku zřejmě většina obětí jde na její účet.
#flash|https://g.denik.cz/1/0c/grafika_zemetreseni_japonsko.swf|620|400|grafika_zemetreseni_japonsko#
Katastrofa může mít dopad na japonské hospodářství a podle ekonomů zřejmě dočasně oslabí očekávané hospodářské oživení. V postižené oblasti je řada závodů na výrobu automobilů a polovodičů. Očekává se také pokles spotřebních výdajů, což se promítne do nižšího hrubého domácího produktu. Hlavní index japonské burzy dnes klesl o 1,7 procenta.
Kvůli katastrofě byl v Japonsku zrušen víkendový sportovní program. Ohroženo by ale nemělo být mistrovství světa v krasobruslení v Tokiu od 21. do 27. března.
Čtěte také: Japonsko postihlo ve středu silné zemětřesení, hrozilo cunami