Lidským okem sotva viditelná fluorescenční žlutozelená kabelka má rozměry pouhých 657 x 222 x 700 mikrometrů, čímž je nejmenší svého druhu. Ačkoliv se pro naprostou většinu lidí jedná o zcela nepraktickou věc, přesto si dokázala najít kupce. Ke konci června se v internetové aukci prodala za více než 63 tisíc dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1,38 milionu korun. Nový majitel k ní dostal i mikroskop s digitálním displejem, aby se na ni mohl podívat.

Raritu vytvořila skupina umělců MSCHF z newyorského Brooklynu a svůj miniaturní výtvor pojmenovala jasně a jednoduše: Mikroskopická kabelka. Podle nich je menší než zrnko mořské soli, a také tak úzká, že by prošla uchem jehly.

Tvůrci se podle CNN údajně inspirovali kabelkou OnTheGo slavné luxusní značky Louis Vuitton, která se v současné době prodává za cenu zhruba od 67 tisíc korun. Na mikromodelu lze pak pomocí mikroskopu spatřit i vyrytý monogram LV. Umělci tašku vyrobili pomocí dvoufotonové polymerizace, tedy výrobní technologie používané k 3D tisku plastových dílů v mikroměřítku.

Provokativní umělci

Prodej pořádala internetová aukční síň Joopiter, kterou založil americký hudebník, hudební producent a designér Pharrell Williams. Ten působí i jako kreativní ředitel pánské módy Louis Vuitton. Skupina MSCHF ale deníku The New York Times prozradila, že nepožádala jeho ani francouzskou značku o svolení k použití loga nebo designu. „Pharrell miluje velké klobouky, tak jsme mu udělali neuvěřitelně malou tašku," řekli.

Tvůrci se na titulní strany novin dostali již v roce 2016, kdy si svými neuctivými uměleckými projekty utahovali ze spotřebního kapitalismu - přesto z něj ale profitují. Stanice CNN též připomněla, že skupinu zažalovala společnost Nike kvůli takzvaným Satanovým botám. Jednalo se o sérii 666 párů upravených tenisek se satanistickými symboly a kapkami skutečné lidské krve. Spor se nakonec urovnal mimosoudně.

| Video: Youtube

Kolektiv má na svědomí i další excesy, mezi které se řadí prodej padělaných kreseb Andyho Warhola, rozřezávání obrazů Damiana Hirsta, nebo roztrhání kabelek Birkin, aby z nich vznikly sandály Birkinstocks prodávané za 1,7 milionu korun. Nedávno vytvořili červené gumové boty, známé jako Big Red Boots, které se staly virální, protože je nosily hvězdy jako Iggy Azalea nebo Doja Cat.

Další módní výstřelky

V módním světě existuje i řada dalších bizarností. Extravagance je s tímto odvětvím spjatá a některé produkty se prodávají za velmi vysoké částky. Právě Louis Vuitton vytvořil limitovanou edici kabelek se zavěšenými podobami ovoce, proslavila se zejména ta s banánem. Její cenovka byla téměř 240 tisíc korun.

Za ohromné sumy se prodávaly i kabelky značky Hérmes Birkin. Šest nejdražších modelů v loňském roce se dohromady prodalo za více než 138 milionů korun, z toho nejdražší kus Kelly Rose Gold posázený diamanty stál 43,5 milionu. Tašky z obyčejných kolekcí z krokodýlí kůže stály 435 tisíc.

Obuv, kterou by si lidé určitě nepořídili na horské túry, vytvořila značka Maison Margiela v edici rozškubaných kotníkových tenisek, jejichž hodnota byla zhruba 42 tisíc korun.

Za momentálně nejdražší šaty na světě odborníci považují The Nightingale of Kuala Lumpur v elegantní rudé barvě a se 750 všitými diamanty. Jejich odhadovaná hodnota je přes 652 milionů korun.