"Evropská unie by si měla vzít příklad z aspektů australského modelu," řekl konzervativní ministr v dnešním vydání listu Die Presse.

Australské námořnictvo systematicky odhání plavidla s uprchlíky od svých břehů. Ty, kteří se již k pevnině dostanou, umísťují do táborů například v Papui-Nové Guineji nebo na tichomořském Nauru či na Vánočním ostrově v Indickém oceánu, a to do doby, než vyřídí jejich žádosti o azyl.

Tento australský model nelze podle ministra Kurze zcela věrně kopírovat, ale jeho zásady platí i pro Evropu. Šéf rakouské diplomacie vyjadřuje opakovaně pochybnosti o budoucnosti migrační dohody EU s Tureckem z letošního března, která má za cíl mimo jiné zastavit migrační tok do Evropy.

Evropská unie už tento model v zásadě v praxi už využívá: uprchlíky mířící z Libye do Itálie končí většinou na ostrově Lampedusa a běžence, kteří se ještě pokoušejí se dostat z Turecka do Řecka, zadržují úřady na řeckých ostrovech na východě Egejského moře.

Podle Kurze by EU měla jasně stanovit, že ti migranti, kteří se budou pokoušet neregulérně dostat do Evropy by měly automaticky ztrácet právo na to, aby žádali o azyl. Odradí to podle něho další, kteří se k cestě teprve chystají.

Rakousko přijalo loni kolem 90.000 žadatelů o azyl, kteří se dostali do Evropy přes Turecko a Řecko. Počátkem roku se Vídeň dohodla s dalšími státy ležícími na takzvané balkánské trase k uzavření hranic pro další uprchlíky, kteří pak uvízli v Řecku.