Některé tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa mají moc způsobit téměř celoplanetární pohromu. Děje se to i v případě toho, který Trump vyslal ve středu v 15.21 amerického času.

„IS jsme v Sýrii porazili a to byl jediný důvod naší přítomnosti tam během Trumpovy vlády.“ Těmito pár slovy oznámil Trump krok, který zásadně mění poměr sil v Sýrii a v celém regionu. Dává volnou ruku režimu Bašára Asada a Rusům, kteří ho vojensky podporují. Turkům, aby zlikvidovali Kurdy, dosavadní americké spojence, kteří nesli hlavní tíhu pozemních bojů s Islámským státem. A nechává vydechnout i bojovníkům z teroristické organizace Islámský stát, kteří jsou sice v defenzivě, avšak ani podle Francie a Británie zdaleka ještě nejsou v Sýrii zcela poraženi.

Vědí to nejen vlády v Paříži a Londýně, ale toto všechno si uvědomuje i americký ministr obrany James Mattis. Ten proti Trumpově kroku veřejně protestoval, a když neuspěl, rozhodl se udělat poslední krok, který mu v jeho postavení zbýval. 

Podal demisi, s tím, že z úřadu odejde na konci února příštího roku. Chce tím umožnit Trumpovi vybrat si v klidu nového šéfa resortu obrany. „Protože máte právo vybrat si ministra obrany, jehož názory na tato a jiná témata jsou lépe sladěny s těmi vašimi, myslím, že je správné, abych odstoupil,“ napsal Mattis v dopise prezidentovi, který poskytl i americkým médiím.

Po Sýrii Afghánistán?

Mattis byl přitom jedním z posledních členů Trumpova kabinetu, který se těšil vážnosti jak u republikánů, tak demokratů i odborné veřejnosti. Jako bývalý velitel amerických vojsk v Iráku a Afghánistánu byl jedním z nejzkušenějších generálů Spojených států.

Počet výměn v Trumpově administrativě už dávno překročil obvyklou mez. Je to vidět i na tom, s jakými obtížemi hledá Trump náhradníky lidí, které vyhodil, nebo od něj odešli dobrovolně, a to i na ty nejprestižnější posty.

Velmi složitě bude hledat zřejmě i Mattisova nástupce. A to i proto, že podle amerického tisku chystá Trump další velmi sporný krok, a to stažení poloviny amerického kontingentu z Afghánistánu. Tam se přitom bezpečnostní situace v poslední době výrazně zhoršuje.