Ministři životního prostředí se na konferenci v Nairobi shodli, že je podobná dohoda nutná a potřebná. Jejich snaha by měla vyústit v závazně platnou mezinárodní smlouvu.

Na tomto klíčovém rozhodnutí se shodlo více než sto čtyřicet zemí, jejichž zástupci se v keňském hlavním městě sešli na radě programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Sloučeniny rtuti jsou velmi nebezpečné pro centrální nervovou soustavu zvířat i lidí, ohrožují hlavně těhotné ženy a jejich plody, kojence a malé děti.
„Už přibližně sedm let se snažíme přispívat k intenzivní vědecké a politické diskuzi, jak nejlépe s mědí nakládat," řekl výkonný ředitel UNEPu Achim Steiner. „Dnes se ministři životního prostředí, vybaveni všemi fakty, rozhodli, že je čas přestat řečnit – a začít s tím znečištěním něco dělat,“ citovala Steinera BBC.


V hledáčku byli Američané

Klíčovým pro posun v celé záležitosti byl souhlas Obamovy vlády, protože nebylo jasné, zda se k dohodě připojí. Předchozí Bushova administrativa se v minulosti stavěla ostře proti jakémukoli opatření proti znečištění rtutí.

Už v pondělí ale americký zástupce Daniel Reifsnyder prohlásil, že otázka rtuti je "nejvážnější celosvětový chemický problém, kterému dnes čelíme“ a že je třeba "okamžitě zasáhnout." Podle Reifsnydera pochází polovina rtuti na území Spojených států ze zahraničních zdrojů, a proto jen mezinárodní spolupráce může problém vyřešit.

Ministři se v Nairobi zatím shodli na dočasném plánu, který by měl znečištění omezit ještě před schválením dohody. Podle něj by se mělo například zlepšit zabezpečení úložišť rtuti po celém světě. Plán má také snížit množství rtuti při těžbě kovů a zlepšit povědomí o zdravotních rizicích, jimž je v současnosti vystaveno odhadem deset milionů horníků a jejich rodin. V neposlední řadě by se měla snížit spotřeba rtuti při výrobě teploměrů, papíru a umělých hmot.

Problém je v těžbě

Rtuťse vyskytuje v přírodě a do životního prostředí se uvolňuje přirozenou cestou. Ovšem kvůli činnosti lidí je jí stále více. Největší zátěž vzniká při spalování uhlí, v posledních letech je stále větším problémem využívání rtuti při těžbě zlata. Ta se pak vyplavuje do přírody a ohrožuje nejen chudé horníky a jejich rodiny, ale i všechny ostatní, kteří konzumují zasažené ryby. Tedy i jejich predátory, kupříkladu orly mořské.

V poslední době vědci zaznamenali alarmující výskyt rtuti u tuleňů v Kanadě a Grónsku.

Lukáš Werner