Na početně nejsilnější české zahraniční misi působí 236 vojáků. Převážná část z nich chrání leteckou základnu Bagrám v provincii Parván, kde mají za úkol zabraňovat případným raketovým útokům. Jsou připraveni čelit střetům s povstalci i nebezpečí nástražných min.

Od roku 2002 česká armáda do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků, včetně příslušníků polní nemocnice, strážních jednotek, chemické a biologické ochrany či chirurgického a rekonstrukčního týmu.

Vojáci nastupují do letadla.
FOTO, VIDEO: Chemici odletěli na šest měsíců učit do Iráku

Šlechtová navštívila misi v Afghánistánu v pondělí a úterý, kdy si během deštivého počasí prohlédla zázemí vojáků v Bagrámu. Předala jim dárky z domova a byla svědkem praktické ukázky jejich práce.

„Nachystali mi bohatý program, simulovali spoustu akcí, které se tady mohou stát," informovala ministryně české novináře na základně Bagrám.

Vojáci Šlechtové předvedli výzbroj, vybavení a bojová vozidla (MRAP). Na cvičišti si vyzkoušela jízdu v obrněnci a bylo jí ukázáno, jak se odhalují skrytá nástražná zařízení, jimiž se povstalci z Tálibánu snaží zneškodnit spojenecká vozidla.

Dále se ministryně setkala s českou jednotkou v Kábulu, kde čeští vojáci působí na velitelských postech, školí afghánské piloty a techniky a hlídají českou ambasádu.

„Zjišťovala jsem jejich potřeby. Zda mají veškerou výstroj, kterou potřebují pro plnění mise,“ uvedla Šlechtová závěrem dvoudenní návštěvy.

Útoky v Kábulu
Devět mrtvých na vojenské akademii v Kábulu. K teroru se přihlásil Islámský stát

Na programu byly také schůzky se spojeneckými veliteli a představiteli Afghánistánu v čele s ministrem obrany Bahrámím a ministerským předsedou Abdulláhem Abdulláhem.

„Obě schůzky považuji za politicky naplněné,“ prohlásila česká ministryně po mítinku. „Ptala jsem se i na to, jaké požadavky mají Afghánci na naše vojáky.“

Na českou jednotku cvičící afghánské piloty vrtulníků prý slyšela od obou politiků jen samou chválu. A pochvalu podle svých slov slyšela i od amerických velitelů, s nimiž probírala možnosti nasazení dalších jednotek, konkrétně chemiků a dalších expertů.

Podle Šlechtové je mezi vojáky o působení v misích zájem. „Naučí se tu spoustu věcí, které se jim pak budou hodit doma v České republice,“ dodala.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a zastupující ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
Ministerstvo zdravotnictví podává trestní oznámení. Kvůli zakázkám