"Chtěla bych jménem celé městské rady vyjádřit hlubokou účast rodině George Floyda, jeho přátelům a všem, kdo truchlí nad jeho smrtí," řekla předsedkyně městské rady Lisa Benderová.

Právník Floydovy rodiny Crump sdělil, že výše částky "jasně signalizuje, že na černošských životech záleží a že policejní brutalita proti nebělochům musí skončit".

Protestující v Minnesotě s fotografií amerického černocha George Floyda
George Floyd měl pozitivní test na koronavirus, zjistila pitva

Žalobu podala Floydova rodina v červenci loňského roku proti městu, bývalému policistovi Dereku Chauvinovi, který Floydovi při zatýkání klečel na krku, a třem dalším policistům zbaveným služby a obviněným ze zavinění Floydova úmrtí. Žaloba vinila policisty z překročení Floydových práv a město z toho, že umožnilo, aby v policejních jednotkách vznikla kultura používání nepřiměřené síly, rasismu a beztrestnosti.

Symbol policejní brutality? 

Tento týden začal proces s Chauvinem, který čelí obvinění ze zabití a z vraždy. Zatím není jasné, jak urovnání ovlivní proces nebo probíhající výběr poroty, poznamenala agentura AP.

Quincy Mason Floyd a Connie Floydová
Děti mrtvého George Floyda promluvily. Zuřícím demonstrantům poslaly jasný vzkaz

Smrt George Floyda, po níž Spojené státy zachvátila nejsilnější vlna protestů proti rasismu za poslední desetiletí, je mnohými vnímána jako symbol policejní brutality a přetrvávajícího "systémového rasismu" v zemi s bohatou minulostí rasové nespravedlnosti.