Těžkooděnci vytlačovali podle ruské tiskové agentury TASS dav z náměstí bez použití násilí a zadrželi asi deset lidí. Lidé volali "Hanba!" a "Každý den (budou pokračovat protesty)!" uvedl Tut.by s tím, že pořádkové síly se z náměstí prakticky stáhly a rozešla se i demonstrace.

Prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin (vpravo) a Alexandr Lukašenko v Soči
Lukašenko požádal Putina o vytvoření zálohy policejních sil. Ten mu vyhověl

Pořádkové síly začaly podle ochránců lidských práv a nezávislých médií zadržovat řádově desítky protivládních demonstrantů od úterka, ať již v Minsku nebo dalších městech. Ve středu policisté poprvé po dvou týdnech rozehnali opoziční akci na náměstí Nezávislosti, které se stalo epicentrem protestů. Již dvě neděle za sebou se zde domáhalo Lukašenkova odstoupení a vypsání nových, svobodných a čestných prezidentských voleb nejméně 100 tisíc lidí, podle některých odhadů i dvojnásobek.

Jednání o sankcích

Ministři zahraničí zemí Evropské unie na dnešním neformálním zasedání v Berlíně diskutují, zda zařadit běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na sankční seznam. Českým novinářům to v německé metropoli řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Jasněji by mohlo být ještě dnes, nebo zítra. Ministři nicméně v Berlíně sankční listinu neschválí, neboť jejich jednání je neformální, bude tedy bez závěrů a rozhodnutí.

"Diskutuje se o tom, zda prezidenta Lukašenka na sankční seznam zařadit, či nikoli. Čekáme, že nějaký závěr z toho budeme mít později večer, či zítra ráno," řekl Petříček. "Panuje shoda na tom, kdo na seznamu bude," uvedl.

"Myslím, a to je i moje pozice, že Lukašenko na seznam patří, otázka je, jestli jej zařadit na seznam v tuto chvíli, či pokud se bude situace dále zhoršovat," uvedl český ministr zahraničí na dotaz ČTK, zda by běloruský prezident měl být zařazen na černou listinu. Vysvětlil, že je třeba zvážit, zda by okamžité uvalení sankcí na Lukašenka neohrozilo dialog, o který opozice režim žádá a jehož zahájení Evropská unie podporuje.

Demonstrace příznivců běloruské opozice na náměstí Nezávislosti v Minsku, 26. srpna 2020
V Bělorusku pokračují protesty. O situaci budou jednat ministři zahraničí EU

Ačkoli jednání ministrů zahraničí v otázce Běloruska ještě neskončilo, podle informací ČTK se počítá se sankcionováním asi 20 osob. A Lukašenko mezi nimi zřejmě nebude. Konečné rozhodnutí ale musí ministři učinit až na řádném zasedání.

Běloruská opozice považuje znovuzvolení Lukašenka do nejvyšší funkce za podvodné a žádá nové prezidentské volby. Násilí režimu proti občanům odsoudila mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, která Minsk vyzvala, aby zajistil možnost svobodného vyjadřování, a to i formou demonstrací.