Podle gubernátora Vitebské oblasti se prověřuje jednání úředníka, který podle dokladů donutil komisi v jednom okrsku zfalšovat hlasování.
Demonstranti skandovali hesla "Svobodu!" a "Před tribunál!". Dav protestujících mířících k cele předběžného zadržení ale zablokovali dobrovolníci, kteří komunikují s úřady a dodávají lidem do cel vodu, jídlo a léky. Podle ruského opozičního serveru Novaja gazeta se dříve objevily zprávy o tom, že dozorci zadržené lidi bijí, když zvenčí začíná dovnitř doléhat skandování protestujících.
Kvůli protestům, které vypukly před více než týdnem po oznámení výsledků běloruských prezidentských voleb z 9. srpna, bylo zatčeno asi 7000 lidí, píše Interfax. Agentura také zároveň připomíná, že podle médií není u 80 zadržených osob známo, kde se nacházejí. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky. Nejméně dva lidé v souvislosti s protesty zemřeli.
Velvyslanec Běloruska na Slovensku Ihar Ljaščeňa, který prostřednictvím videa vyjádřil solidaritu s protestujícími, požádal o zproštění funkce. Ljaščeňa podle serveru Tut.by vysvětlil, že tento krok se mu zdá logický, protože byl jmenován prezidentem Lukašenkem, a tak se očekává, že bude jednat v souladu s prezidentovou politikou.
Merkelová si volala s Putinem o situaci v Bělorusku
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci v Bělorusku, kterým již více než týden zmítají protivládní protesty. Vláda prezidenta Alexandra Lukašenka se musí zříci násilí vůči mírumilovným demonstrantům a zahájit s opozicí celonárodní dialog, uvedl mluvčí kancléřky. Putin podle tiskového orgánu Kremlu v rozhovoru označil cizí vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné.
"Kancléřka zdůraznila, že běloruská vláda se musí vyvarovat násilí vůči mírumilovným demonstrantům, okamžitě propustit politické vězně a zahájit celonárodní dialog s opozicí a společností s cílem překonat současnou krizi," uvedl v prohlášení mluvčí kancléřky Steffen Seibert.
Putin v rozhovoru podle tiskové služby Kremlu naopak uvedl, že "jakékoliv cizí vměšování do vnitřních záležitostí" Běloruska je pro Moskvu nepřijatelné, neboť vede k eskalaci krize. Vyjádřil rovněž naději, že situace v Bělorusku se "co nejdříve znormalizuje". Podle TASS se rozhovor uskutečnil z iniciativy kancléřky.
Lukašenko vyznamenal asi 300 příslušníků silových složek
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko udělil medaile více než 300 pracovníkům ministerstva vnitra "za bezchybnou službu". O tom dnes informuje agentura Interfax. Podle internetového portálu Novaja gazeta jsou mezi vyznamenanými kromě policistů také řidiči policejních antonů, a představitelé speciálních sil OMON. Příslušný výnos Lukašenko podepsal 13. srpna nedlouho poté, co silové složky tvrdě zasáhly proti lidem, kteří se účastní protestů kvůli falšování výsledků voleb.
Protesty vypukly po vyhlášení odhadů výsledků prezidentských voleb z 9. srpna, podle kterých opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Nejméně dva lidé v souvislosti s protesty zemřeli, stovky utrpěly zranění a přibližně 7000 dalších osob bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky. Interfax dnes uvedl, že u 80 zatčených není známo, kde se nacházejí.
V Bělorusku prověřují úředníka kvůli důkazům o falšování voleb
Běloruské úřady prověřují jednání úředníka, který při nedávných prezidentských volbách donutil členy volební komise v jednom z okrsků ve Vitebsku zfalšovat výsledky hlasování. Dnes to podle internetového zpravodajského portálu Tut.by oznámil gubernátor Vitebské oblasti.
Sjarhej Stašeuski, který stojí v čele správy jedné administrativní části města, donutil komisi přepsat protokol tak, aby opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala pouze 20 procent hlasů. Ze schůzky se členy komise byl pořízen audiozáznam, přepsání protokolu také dříve potvrdil Rádiu Svoboda předseda komise daného okrsku Sjarhej Pitalenka.
Předseda komise také uvedl, že Cichanouská podle prvního, tedy nezfalšovaného protokolu v jeho okrsku vyhrála. Audionahrávku, na níž je slyšet, jak Stašeuski jedná se členy komise volebního okrsku číslo 25, dříve získal server Tut.by.
Stašeuski se nejdříve ujistil, že v místnosti jsou pouze členové komise, a potom přítomným sdělil, že nechce, aby se výsledky v jejich okrsku výrazně lišily od výsledků dalších komisí v jeho městské části. "Řeknu vám, že vaši kolegové to sečetli trošku jinak než vy (…) Podle předběžných výsledků za třetího kandidáta (Alexandra Lukašenka) hlasovalo 75 procent, zatímco u vás je to asi 15 procent (…) Proto mám pro vás velmi nekompromisní návrh - změnit protokol a kardinálně změnit čísla u třetího a čtvrtého kandidáta."
Na gubernátora Vitebské oblasti se podle serveru Tut.by v neděli obrátilo 15 delegátů s peticí, v níž občané požadují trestní stíhání lidí, kteří se falšování v okrsku 25 účastnili. Tut.by připomíná, že falšování volebních výsledků je trestný čin, za nějž hrozí až pět let odnětí svobody.