"Pachatel do dveří několikrát vystřelil a hodil vícero Molotovových koktejlů, dělbuchů nebo granátů, aby se dostal dovnitř. Ale dveře zůstaly zavřené, bůh nás chránil. Celé to trvalo možná pět až deset minut," uvedl Privorozki, podle něhož bylo v té době v synagoze až 80 lidí. "Před dveřmi jsme se zabarikádovali a čekali na policii," vylíčil pak listu Stuttgarter Zeitung.

Útočník, který měl na hlavě ocelovou přilbu, podle něj vypadal jako z nějaké speciální jednotky. Pachatel se podle Privorozkiho pokusil proniknout i na židovský hřbitov, do jehož brány také střílel. U synagogy zastřelil jednu ženu, která šla zřejmě náhodou kolem.

U synagogy v německém Halle se střílelo.
Při střelbě v Německu zemřeli dva lidé. Policie zadržela jednoho podezřelého

Privorozki se dnes vyjádřil kriticky na adresu strážců zákona, kteří podle něj potřebovali jeden příliš dlouhý telefonát a dobrých deset minut na to, aby na místo dorazili. Bezpečnostní situace pro Židy v Sasku-Anhaltsku je podle něj katastrofální a o svou ochranu se musí starat sami. Například muž, který dnes blížící se útok odhalil, podle něj v synagoze pracuje jako dobrovolník.

Původní zprávy sice hovořily minimálně o třech útočnících, server Spiegel ale napsal, že jím byl pouze Stephan B. Sedmadvacetiletý Němec pochází ze spolkové země Sasko-Anhaltsko a motivem jeho útoku byl antisemitismus a pravicový extremismus. V minulosti neměl žádné problémy s policií. 

Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou a druhá v pár stovek metrů vzdáleném rychlém občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými a arabskými kořeny. To, že útočník cílil právě na Židy a na přistěhovalce, dokládá podle magazínu Spiegel video, které střelec během útoků natočil. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".

Nastražené výbušniny

Akutní nebezpečí v Halle pominulo a provoz na nádraží byl večer zcela obnoven. Židé schovaní v náboženské stavbě se ven dostali za doprovodu speciálních jednotek až v podvečer. Policie si předtím musela poradit s výbušninami, které zřejmě pachatel sám vyrobil a položil ke dveřím.

Odstavený ukradený kamion, kterým v Limburgu na západě Německa v pondělí vpodvečer najížděl syrský občan do aut
Ukradeným kamionem najížděl do aut. Syřan v Německu zranil devět lidí

Na útok na synagogu reagovala pobouřeně řada německých politiků. "Že se na Jom kipur střílí na synagogu, nás zasahuje do srdce. Všichni v naší zemi se musíme postavit antisemitismu," napsal na twitteru například ministr zahraničí Heiko Maas.