Posléze se ale ukázalo, že nešlo o skutečnou zbraň, nýbrž jen o značně věrnou atrapu. Oznámila to ve středu agentura APA s odvoláním na státní zastupitelství ve Welsu.

Podle dostupných zpráv bylo zastřelenému muži 86 let. Když ve 2:20 v noci do vjezdu důchodcova domu omylem vjel roznašeč novin, protože prý neznal dobře místní poměry, vyběhl proti němu muž z domu a ohrožoval jej údajnou pistolí. Roznašeč naskočil do auta a zajel na policii, kde vše oznámil.

Když u důchodcova domu o něco později zazvonila policejní hlídka, aby věc vyšetřila, vyšel muž opět s pistolí v ruce. Na výzvu policistů zbraň odhodit nereagoval prý ani po varovném výstřelu, proto jeden z mužů zákona vystřelil cíleně a muž smrtelnému zranění podlehl.

Nikoho neohrozil

Následně se ale ukázalo, že muž neměl skutečnou zbraň, a ve skutečnosti tedy nikoho neohrožoval. V takovém světle se postup policistů jeví jako ukvapený a vyšetřování záležitosti se ujalo státní zastupitelství ve Welsu.

Nejde o první případ ukvapeného použití zbraně policistou v poslední době. V srpnu 2009 zastřelil policista čtrnáctiletého zloděje při vloupání do obchodního centra v Kremži na Dunaji. Policista se zprvu bránil, že byl zlodějem napaden, pitva a rekonstrukce však prokázaly, že hocha zastřelil zezadu, tedy na útěku.

Případ vzbudil v Rakousku velké emoce a mimořádný zájem veřejnosti. Policista byl letos v březnu odsouzen k osmi měsícům vězení podmíněně, protože podle soudu šlo o zabití z nedbalosti za obzvlášť nebezpečných okolností.