Tradiční každoroční dialog hlavy státu s národem, vysílaný v přímém přenosu ve všech hlavních televizních stanicích, začal hodinu před polednem. Oproti minulým rokům je Putin ve studiu jen s dvěma komentátory centrální televize, tedy bez zástupců veřejnosti.  

Do besedy se naopak zapojili ministři a nejrůznější státní úředníci. Prezident má totiž nově možnost přímo z televizního studia kontaktovat členy ruské vlády i gubernátory, aby jim adresoval dotazy nebo je vyzval k nápravě určitých nedostatků.

Kreml již dříve doporučil gubernátorům, aby během přímého přenosu byli k zastižení na telefonu, napsal deník Vedomosti.

Ruský prezident Vladimir Putin
Nervový plyn zabíjí. Putin opět zpochybnil otravu Skripalových novičokem

V úvodu pořadu ruský prezident krátce promluvil o hospodářských úspěších země a „průlomovém“ programu ruské vlády. „Dalo by se říct, že míříme od vítězství k vítězství. Konečně jsme dosáhli stabilního růstu ekonomiky. Roste průmysl, zemědělství i objem exportu ve strojírenství,“ vyjmenoval Putin. Zároveň ale připustil, že růst ekonomiky nemusí nutně pociťovat každý obyvatel Ruské federace.

Během následujících minut opakovaně odmítl obviňování Ruska z nejrůznějších prohřešků, ke kterému v posledních měsících a týdnech přistoupily západní mocnosti. „Jednostranné sankce jsou problém. Domnívám se ale, že až naši partneři pochopí, že jejich kroky škodí všem, sankce skončí,“ prohlásil Putin.

V souvislosti se sankcemi se ruský prezident znovu vrátil ke kauze kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. „Pokud by Skripalovi skutečně byli otráveni novičokem, během několika vteřin či minut by zemřeli,“ tvrdí.

Ruský prezident Vladimír Putin spolu s rakouským prezidentem Alexandrem Van der Bellenem
Putin zamířil do Vídně. Vyzval ke zrušení protiruských sankcí a spolupráci s EU

„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale v té čtvrté to budou hole a kameny,“ odpověděl ruský prezident na dotaz, jestli světu v blízké budoucnosti hrozí třetí světová válka. Pětašedesátiletý politik tak citoval jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob, fyzika Alberta Einsteina.

Podle Putina by právě vědomí, že třetí světová válka může znamenat konec civilizace, mělo světové mocnosti odradit od „ extrémních a potenciálně nebezpečných akcí“.

„Již od konce druhé světové války zažíváme období relativního míru. Vděčíme za to zejména skutečnosti, že světové mocnosti dosáhly strategické rovnováhy. Právě strach ze vzájemného zničení vede státy k tomu, aby se chovaly zdrženlivě,“ domnívá se ruský prezident.

Dmitrij Medveděv, Sergej Ivanov a Vladimír Putin
Putin zaúkoloval novou vládu. Rusko se má připravit na změny

Jeden z dotazů se týkal i toho, jaká atmosféra provází Putinova jednání se zahraničními státníky. Ruský představitel přiznal, že si tyká s většinou světových vůdců, včetně japonského premiéra Šinzó Abeho, německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Zmínil při této příležitosti i českého prezidenta Miloše Zemana. Tomu však na rozdíl od výše jmenovaných vyká. „Je přece jen starší než já, myslím, že se chovám správně,“ řekl Putin, kterému je 65 let. Je tak o osm let mladší než jeho český protějšek.