Podobných příběhů jsou v okolí syrského města Aleppo tisíce. Řada lidí v neděli namísto tradiční návštěvy hřbitova raději zůstala v úkrytech. „Elektřina neustále vypadává a útočí na nás letadla. O svátku akorát zkusíme vynosit část sutin," citovala stanice al-Džazíra Mohammeda Radwana. Během slavnostního dne, který je oslavou konce postního měsíce Ramadánu, bylo v Sýrii zabito nejméně 84 lidí, tvrdí opoziční nevládní organizace SOHR.

Ačkoliv pozornost zahraničních médií poutá především konflikt mezi armádou a silami povstalců, velká část válkou postižených Syřanů mezi nimi nedělá rozdíl.

Když rebelové přenesli boje do prosperujícího třímilionového Aleppa, velká část místních očekávala ochranu od vládních vojsk. Letecké a delostřelecké protiúdery ale znamenaly tvrdou ránu především pro místní obyvatele.

„Nevěřím už ani jedné straně," řekl agentuře AP nezaměstnaný dělník Abú Zúbeír, který už několik měsíců žije na útěku, aby unikl epicentru bojů.

Nefungující mise

To, že ani jedna z bojujících stran nebere ohledy na běžné Syřany, potvrdil i šéf pozorovací mise OSN, která v neděli o půlnoci oficiálně skončila. „Obě strany mají podle mezinárodního práva povinnost dohlédnout na bezpečí civilistů. Ani jedna z nich se tím ale neřídí," řekl šéf končící mise Babacar Gaye před odjezdem z Damašku. Vyslání zhruba tří stovek pozorovatelů do Sýrie schválila v dubnu Rada bezpečnosti OSN. Jejich snaha naplnit mírový plán tehdejšího zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana však vyšla naprázdno a od června už mise fakticky nefungovala vůbec.

Syrský konflikt se přitom začíná přelévat i do sousedních zemí. V Libanonu povstalci unesli několik lidí, které viní z podpory Damašku. Gang šiítských muslimů pak jako odvetu unesl několik sunnitů, kteří podporovali opozici.

Jordánsko v pondělí protestovalo poté, co střelba pocházející od syrských hranic zranila mladou dívku. Turecko pak varovalo, že brzy přestane zvládat nápor upchlíků. „Pokud jejich počet překročí sto tisíc, nebudeme už pro ně mít místo. OSN by pro ně měla vybudovat bezpečné zóny přímo v Sýrii," řekl ministr zahraničí Ahmet Davutoglu listu Hurriyet.

Útěk premiéra

V neděli se při sváteční bohoslužbě v Damašku nečekaně v televizi objevil prezident Bašár Asad. Ten se na veřejnosti neukazoval od 18. července, kdy při atentátu zemřeli čtyři vysocí představitelé režimu. Do exilu už přitom utekl i nedávný premiér Rijád Hidžáb, jediný syrský kosmonaut Muhammad Farís a řada generálů.

Podle listů The Times a Bild předávají informace rebelům britští a němečtí agenti, samotný Asadův pád však zřejmě zemi stabilitu nezajistí. Rivalita totiž panuje i v rámci roztříštěné opozice. Jedním z mnoha dokladů je i pondělní přestřelka v uprchlickém táboře v Jordánsku, o níž informovala agentura AP a při níž zemřel jeden muž.