„Jsou to lidé, jak děti, tak dospělí, kteří si prošli hroznými zkušenostmi. Jak v zemích odkud pochází, tak během cesty,“ uvedl Vincente Raimundo, šéf španělské pobočky mezinárodní neziskové organizace Save the Children. Na palubě podle něj bylo 139 dětí „ze zemí jako je Somálsko nebo Sýrie“.

Lidé protestovali v Bruseli proti přijetí migračního paktu OSN.
V Bruselu protestovali proti migračnímu paktu. Policie použila slzný plyn

Na 311 uprchlíků čekali ve španělském přístavu zástupci Červeného kříže, kteří jim poskytli nezbytné ošacení a potraviny a provedli nezbytné zdravotní vyšetření. Před přesunem do připravených přístřešků migranty španělská policie podrobila kontrole totožnosti.

Mise splněna

Pracovníci organizace Proactiva Open Arms (POA) zachránili uprchlíky z trojice plavidel již 21. prosince a požádali nejbližší země o možnost zakotvení v tamních přístavech. Itálie a Malta však lodi Open Arms vstup do svých výsostných vod nepovolily a žádosti zaslané do Libye, Francie a Tuniska zůstaly bez odpovědi. 

Migranty nakonec přijalo Španělsko, které k podobnému kroku přistoupilo poprvé o srpna letošního roku. „Mise splněna,“ napsali po zakotvení v přístavu Crinavis nedaleko města Algeciras na jihu Španělska na twitterovém účtu zástupci charitativní organizace.

Salviniho potomci se budou stydět

Středozemní moře v blízkosti libyjského pobřeží v současné době křižují lodě hned několika neziskových organizací. POA obnovila operace v oblasti na konci listopadu. Od letošního srpna byly dočasně pozastaveny, zejména kvůli negativnímu přístupu okolních zemí v čele s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. 

Belgický premiér Charles Michel
Premiér Belgie se obul do zemí V4 kvůli migraci. Neměly by být v Schengenu, řekl

Ten opakovaně odmítl záchranným plavidlům přístup do italských přístavů a obvinil organizace, že slouží pouze jako „taxislužba“ pro uprchlíky. Charitativní pracovníci obvinili vlády, že snahu o pomoc migrantům kriminalizují. 

„Vaše rétorika, stejně jako všechno na světě, jednou skončí,“ napsal na twitteru zakladatel POA Òscar Camps. „Měl byste ale vědět, že za několik desetiletí se vaši potomci budou za to, co jste říkal a dělal, stydět.“

Hlavní vstupní bod

Při pokusu dostat se na území Evropské unie mohlo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynout od počátku letošního roku více než 1,3 tisíce migrantů. To ze Středozemního moře podle serveru RTE dělá nejnebezpečnější trasu vůbec.

Vzhledem k odmítavému postoji zemí jako je Itálie a Malta se Španělsko letos stalo pro africké migranty hlavním vstupním bodem do Evropy. Od ledna do země po moři připlulo podle IOM na 56 tisíc migrantů a více než 700 jich při pokusu o překonání vodní plochy zahynulo.

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Řecko požaduje dočasné přerozdělování migrantů. Návrh vyvolal na summitu diskuzi