V Mississippi zahynulo nejméně 25 lidí a desítky dalších byly zraněny poté, co se mohutná bouře prohnala několika obcemi v oblasti mississippské delty. V Alabamě zemřel při bouři jeden člověk poté, co vítr několikrát převrátil jeho obytný přívěs.

Pátrací a záchranné týmy během neděle pokračují v prohledávání trosek domů, z nichž mnoho bylo zcela srovnáno se zemí. Stovkám lidí muselo být poskytnuto náhradní přístřeší. Nejhůře postižené je městečko Rolling Fork, ze kterého zbyly z velké části jen trosky.

Americký stát Mississippi zasáhly bouře i tornáda
Americké Mississippi zasáhly bouře i tornáda. Zemřelo nejméně 26 lidí

Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v mississippských okresech Carroll, Humphreys, Monroe a Sharkey. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům, uvádí prohlášení Bílého domu.

Na nedělní tiskové konferenci v Rolling Fork kromě Reevese veškerou nutnou pomoc slíbili také ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas a šéfka Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Deanne Criswellová. „Prezident nás sem vyslal, abychom tu byli pro obyvatele Mississippi, abychom tu byli trvale, nejen kvůli první reakci, ale i po dobu stabilizace,“ řekl Mayorkas.

Neobvykle dlouhá trasa 

Národní meteorologická služba (NWS) v sobotu uvedla, že podle předběžných údajů dosáhla síla tornáda v Mississippi druhého nejvyššího stupně na Fujitově stupnici, tedy EF-4. Vítr v takto mocných tornádech dosahuje rychlosti 265 až 320 kilometrů za hodinu. Po dobu své zhruba hodinové existence urazilo tornádo 274 kilometrů, což je podle NWS neobvykle dlouhá trasa.

Čokoládovna v Pensylvánii po výbuchu, 24. března 2023
V USA explodovala továrna na čokoládu. Pět lidí zemřelo, šest se pohřešuje

Pro oblast východní Louisiany, jižního Mississippi a jižní Alabamy vydala NWS na neděli nové varování před možným silným větrem, krupobitím a potenciálně také tornády. Guvernér Reeves lidem vzkázal, že riziko vzniku dalších potenciálně ničivých tornád je vysoké a že se mají mít na pozoru.