Pátrací a záchranné operace běží zejména v okresech Sharkey a Humphreys v deltě řeky Mississippi v západní části stejnojmenného státu, uvedla v pátek pozdě večer mississippská agentura pro krizové řízení. Rozsah škod, které tornádo napáchalo, tam vyšel najevo teprve v sobotu po rozednění.

Symbolem zkázy se staly zejména obce Silver City a Rolling Fork, rodiště slavného bluesového hudebníka Muddyho Waterse. Dvoutisícové městečko Rolling Fork živel téměř srovnal se zemí a panují obavy, že počet obětí bude stoupat. Mnoho obyvatel tam totiž žilo v mobilních domech, které tornádu neodolaly.

Čokoládovna v Pensylvánii po výbuchu, 24. března 2023
V USA explodovala továrna na čokoládu. Pět lidí zemřelo, šest se pohřešuje

Národní meteorologická služba (NWS) uvedla, že tornádo bylo hlášeno v pátek před devátou hodinou večerní místního času a vydala výstrahu i pro město Winona, které se nachází asi 160 kilometrů severovýchodně od Rolling Fork.

Naprostá zkáza 

Do Rolling Fork v sobotu dorazil guvernér Tate Reeves, který městečko přirovnal ke „ground zero“. Také místní hasičský dobrovolník uvedl, že tornádo přineslo „naprostou zkázu“. „Moje město je pryč, ale my jsme odolní,“ řekl stanici CNN starosta Eldridge Walker. Podle něj jsou lidé uvěznění pod troskami a záchranáři se je snaží vyprostit, ve městě podle něj zemřelo nejméně 12 lidí, mnoho dalších je zraněných.

Snímek z přenosu televize Fox Weather ukazuje bezprostřední následky nepříznivého počasí ve městě Rolling Fork, 24. března023.    Washington - Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádSnímek z přenosu televize Fox Weather ukazuje bezprostřední následky nepříznivého počasí ve městě Rolling Fork, 24. března 2023Zdroj: ČTK

Záběry a fotografie z Rolling Fork ukázaly zničené domy, vytrhané sloupy elektrického vedení a převrácená auta. Podobně popisují rozsah škod obyvatelé v Silver City.

Mohutné bouře zasáhly i další oblasti v Mississippi a v sousední Alabamě. Podle serveru BBC tam padaly kroupy o rozměru golfových míčků a silně pršelo.