Středeční havárii rychlovlaku Alvia poblíž města Santiago de Compostela na severozápadě Španělska nepřežilo nejméně 80 lidí. Přes 190 dalších utrpělo zranění. V kritickém stavu ve čtvrtek zůstávalo 36 lidí. Počet mrtvých tak bohužel nemusí být konečný.
Česká ambasáda ve Španělsku ve čtvrtek neměla informace, že by vlakem, který jel
z Madridu do města Ferrol, cestovali Češi. Mezi oběťmi je ale několik Američanů a jeden Brit.
Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů zavinila nehodu vysoká rychlost. V místě, kudy měla souprava kvůli zatáčce projíždět maximálně 80 kilometry za hodinu, jela podle odhadů více než dvojnásobkem – přibližně 190 kilometry za hodinu.
Vlak byl podle společnosti Renfe, která ho vlastní, v dobrém technickém stavu. „Prošel toho dne technickou inspekcí. Záznamy o údržbě jsou perfektní," řekl šéf firmy Julio Gomez Pomar.
Španělská policie začala už jednoho ze strojvedoucích, kteří nehodu přežili bez vážnějších zranění, vyšetřovat. Podle španělských médií potvrdil, že vlak jel příliš rychle.
Strojvedoucí podle listu El País krátce po nehodě komunikoval vysílačkou s nedalekou stanicí: tvrdil, že má bolesti v zádech a není schopen dostat se z kabiny. „Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí," prohlásil prý.
Jako první dorazili pomáhat desítkám zraněných lidí místní obyvatelé. Popisují naprosto děsivé scény, jak všude ležela mrtvá těla.Viditelně otřeseni byli i mnozí záchranáři.
„Přicházím z pekla. Nedokážu ani říci, jestli to, co hoří, je zadní lokomotiva, či vagon nebo co," citoval deník ABC Jaimeho Tizóna, jednoho
z prvních zasahujících hasičů.
Že by mohl vykolejit jeden
z nejmodernějších vlaků na španělské železnici, si málokdo dovedl představit. „Lidé se dokonce ptali, jestli nevybuchla bomba. Bylo to šílené.
Když jsem se dostal ven, vytáhli nejméně deset mrtvých," popsal první chvíle po nehodě serveru 20minutos.es cestující Alén Pérez. „Spousta lidí byla namačkaná na podlaze. Pokusili jsme se z vagonu vyplazit. Pak jsme zjistili, že vlak hoří," popsal jiný pasažér.
Na místo tragédie dorazil ve čtvrtek i premiér Mariano Rajoy, který se v Santiago de Compostela narodil. „Nebudete sami," vzkázal očividně dojatý premiér rodinám obětí.
Zároveň poděkoval místním lidem, kteří ve velkém pomáhali se zachraňováním a stáli fronty v nemocnicích, aby mohli darovat nedostávající se krev. „Díky všem, je to velmi posilující," řekl. Španělsko chtělo ve čtvrtek slavit významný svátek svatého Jakuba. V Santiago de Compostela ale byly oslavy zrušeny a zemi čeká třídenní smutek.