Jak na řadě individuálních facebookových profilů, tak i na stránkách sociálních komunit se objevil obrázek roztomilé sovičky, přičemž u něj nechybí popisek, že je to sova červená, která je opravdu velmi vzácná. Daný popisek je ovšem nepravdivý: na snímku je originální plyšová hračka, kterou vyrábí ruská loutkářka Marina Jamkovskaja. Informuje o tom agentura AFP. 

"Tuhle hračku jsem ušila ze starého límce od kabátu v roce 2014. Šila jsem ji na objednávku," uvedla v e-mailu adresovaném agentuře AFP Jamkovskaja. Agentura se na ni obrátila poté, co při zpětném vyhledávání na nejrozšířenějším ruském webovém vyhledávači Yandex zjistila, že originál obrázku se poprvé objevil v jejím blogovém příspěvku.

Jamkovskaja vyrábí své plyšové hračky jednak na zakázku, jednak je prodává na online tržišti s plyšovými hračkami Bearpile. To, že její výtvor byl považován za živého tvora, se přitom nestalo poprvé.

Jak před časem upozornil americký web pro ověřování skutečností Snopes, už v prosinci 2014 se na Facebooku začala šířit fotografie ukazující dvě podivně vypadající sovičky, o nichž byli lidé přesvědčeni, že jsou to skuteční ptáci (přestože sovičky vypadaly výrazně uměle). Fotky se staly masově sdílenými zejména poté, co je 16. prosince 2014 zveřejnila internetová sociální síť Reddit s popiskem "roztomilá soví mláďata" (Reddit je založen na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování, pozn. red.)

Také tyto sovičky byly originálním výtvorem ruské loutkářky, která zveřejnila jejich fotku poprvé dne 13. prosince 2014 na svém instagramovém účtu. Umělkyně na svém Instagramu několik měsíců dokumentovala vývoj a výrobu všech svých chlupatých figurek, které jsou volným výtvorem její představivosti.