Česká republika je podle ministra v zásadě spokojena s tím, jak Evropská komise jednání vede. „Byť u takovýchto smluv platí, že ďábel je skrytý v detailu," upozornil Mládek.

Dohodu by se mělo podařit dojednat do konce funkčního období současného prezidenta Baracka Obamy, míní eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která jednání s Washingtonem ve­de.

Velká šance

Možnost uzavřít rozsáhlou, a často ostře kritizovanou, dohodu s USA chápe český ministr Mládek jako „velkou šanci, která je jednou za generaci". Nyní je podle něj také z americké strany cítit oživení zájmu o jednání. Američané totiž dokončili jednání o podobné dohodě v oblasti Pacifiku a mají tak nyní dostatek odborných týmů.

Pro Prahu je podle Mládka důležité, že TTIP bude obsahovat kapitolu týkající se energetiky. Možnost dovážet břidlicový plyn z USA bude totiž znamenat tlak na snižování cen v tomto odvětví. Pro ČR je významná i nová dohoda o investicích.

„Velmi stojíme o maximální odstranění tarifů, tedy cel na zboží," připomněl Mládek. Záleží podle něj také na oblasti automobilového průmyslu, který se Česka významně týká. Jak ministr upozornil, souvisí tato oblast nejen se cly, ale také s regulací a technickými parametry.

Praha podporuje také snahu komise nahradit systém arbitráží ustavením skutečného soudu, který by podobné spory mezi investory a státy rozhodoval. „Bylo to pro nás nákladné," poznamenal k arbitrážím Mládek.