Byl to jen flirt, hájil slovenský poslanec Boris Kollár svůj facebookový rozhovor s patnáctiletou dívkou plný sexuálních narážek. Dvaapadesátiletý svobodný otec devíti dětí tak nechtěně upozornil na skutečnost, že kontrola skutečného věku je v internetovém prostředí prakticky nemožná.
Podle nového slovenského zákona bude moci poskytovatel ověřit věk svých uživatelů pouhou otázkou. Bude-li mít pochybnosti, bude oprávněn „vynaložit přiměřené úsilí“ k tomu, aby ověřil, zdali nezletilému dal souhlas jeho zákonný zástupce.
Slovenská legislativa vychází z požadavků unijní směrnice o ochraně osobních údajů GDPR. To vymezilo nejnižší věkovou hranici na 13 let, Slováci však využili horního limitu 16 let. Odbornice UNICEF na ochranu práv dětí Janice Richardsonová však v rozhovoru pro deník Sme uvedla, že takové nařízení je nesmyslné.
„Musíme lidi více učit kritickému myšlení,“ je přesvědčena Richardsonová. Podle ní Kollár podle použitého výraziva musel vědět, že chatuje s nezletilou dívkou, nikoli dospělou ženou. Varovala, že každá bariéra se dá obejít. „V Japonsku jsou stroje skenující oko uživatele. Aby se děti vyhnuly tomuto opatření, žádaly děti své rodiče, aby nastavili svoje oko namísto nich,“ podotkla expertka.