"Obhájci generála Mladiče se snaží představit svého klienta jako neškodného a neschopného důstojníka, odhodlaného bránit Muslimy" proti lidem, jako byl radikální vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić, uvedl podle agentury AP žalobce Alan Tieger.

Jako důkaz promítl krátké video, na němž je vidět Mladiče, jak v červenci 1995 přesedá schůzce s představiteli bosenských Muslimů v hotelu ve Srebrenici. Záběry byly podle žalobce natočeny krátce předtím, než Mladičovy jednotky v této bezpečnostní zóně pod ochranou OSN zmasakrovaly zhruba 8000 bosenských Muslimů, mužů a chlapců.

"Nebál se toho, že by Muslimové mohli vytvořit stát, šlo mu o to je zcela vyhladit," dodal Tieger. Hovořil o etnické čistce, která ničila nesrbské rodiny a společenství.

Třiasedmdesátiletý Mladić, oblečený v šedém obleku, dnes žalobci pozorně naslouchal a občas si otřel čelo. Od pátku by měla následovat i závěrečná řeč obhajoby. Mladić, zatčený v roce 2011, již několikrát řekl, že je nevinný. Žalobci pro něj nejspíš budou žádat doživotní trest.

Verdikt v 11 bodech obžaloby se očekává na začátku příštího roku. Mladić je obviněn mimo jiné z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během války v Bosně v letech 1992-1995, v níž zahynulo více než 100.000 lidí a více než dva miliony obyvatel musely opustit své domovy.

Přítomna v Haagu byla také předsedkyně sdružení srebrenických matek Munira Subašičová, která při krveprolití přišla o manžela a o syna, jenž by dnes oslavil 42. narozeniny. "Prokuratura předkládá velmi dobré důkazy, on (Mladić) se hájí lží," řekla agentuře AP Subašičová. Doufá, že Mladič, který je zesláblý po sérii mrtvic, nezemře, než padne rozsudek. "Když už není trest smrti, měl by dostat doživotí," dodala.

Mladić byl obviněn spolu s Karadžičem, který byl už v březnu odsouzen na 40 let vězení. Dnes se proti rozsudku odvolal. V tiskovém prohlášení Karadžić podle AP uvedl, že soud nebyl spravedlivý a že soudci se dopustili 48 chyb.