Zástupce zimbabwské opozice ve volební komisi, kteří nesouhlasili s výsledky, odvedla zimbabwská policie. Předseda opoziční strany MDC Alliance Nelson Chamisa poté prohlásil, že sečtení hlasů se nedá ověřit. Pokud by byl výsledek voleb uznán, vyhnul by se Mnangagwa velmi úzkým překonáním padesátiprocentní hranice volebních hlasů druhému kolu prezidentské volby, v němž by musel čelit opět Chamisovi, a jeho volba by platila. Informuje o tom BBC.

Mnangagwa na svém Twitteru označil výsledek voleb za "nový začátek". 

Chamisa naproti tomu trvá na tom, že prezidentské volby vyhrál on, a vládnoucí strana Zanu-PF se podle něj snaží "výsledek zparchantět". "To je něco, co nedovolíme," prohlásil Chamisa.

Zimbabwská volební komise uvedla, že "žádný podvod absolutně nepřipadá v úvahu".

Protesty v hlavním městě Zimbabwe Harare si vyžádaly tři životy.
Protesty po volbách v Zimbabwe si vyžádaly tři mrtvé. OSN radí zdrženlivost

Zástupci opozice od středy protestovali v hlavním zimbabwském městě Harare proti údajné manipulaci s volebními hlasy, což vedlo k šesti zabitým. Po středečním násilí se zimbabwská metropole proměnila ve čtvrtek v "město duchů", v němž se v centru pohybovali pouze vojáci nařizující lidem, jak se mají chovat.

Mnangagwa uvedl, že vláda chce jednat s Chamisou o možnostech, jak zmírnit krizi, a navrhla nezávislé vyšetřování, které by pachatele středečního násilí pohnalo před soud. "Tato země je domovem nás všech, potopíme se, nebo poplaveme společně," uvedl Mnangagwa v sérii tweetů. 

Opoziční MDC Alliance den po volbách oznámila, že vyhrál Chamisa, a předběžné oficiální výsledky odmítla, což vedlo Chamisovi příznivce v některých částech Harare k oslavám. Když ale volební komise definitivně vyhlásila, že vyhrála Mnangagwova vládnoucí strana Zanu-PF, atmosféra se změnila. Příznivci opozice se začali rozčilovat nad opožděným oznámením výsledků prezidentské volby a vypukly protesty.

Nelson Chamisa ve volební místnosti
Zimbabwe volí prezidenta. Mugabe poradil voličům, ať svrhnou vládnoucí stranu

Zimbabwský ministr vnitra Obert Mpofu uvedl, že vláda nebude tyto protesty tolerovat. "Opozice zkouší naši rozhodnost a já se domnívám, že dělá velkou chybu," pronesl Mpofu. 

Chamisův mluvčí odsoudil nasazení armády a následné ztráty na životech. "Vojáci jsou cvičeni k tomu, aby zabíjeli ve válce. Jsou snad civilisté nepřáteli státu? Pro brutalitu, jakou jsme viděli, neexistuje odůvodnění," uvedl.