Mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä oznámil, že se nepotvrdily informace o až třech střelcích. Jediným pachatelem byl osmnáctiletý muž, který začal střílet v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova. Mezi jeho oběťmi jsou i děti a nezletilí.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. "Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct," uvedl policejní prezident. Sám zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako "klidný typ" člověka.

Online reportáž

Mnichov nevylučuje teroristický útok

Celá on-line reportáž ZDE

Přestože policie teroristický motiv zatím nepotvrdila, francouzský prezident François Hollande už takto událost nazval. "Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach," citoval ho deník Die Welt. Hollande chce dnes o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Mnichově v pátek večer a v noci na dnešek zasahovalo na 2300 policistů. Kromě bavorských se zapojily i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Andrä uvedl, že situace ve městě je nyní bezpečná.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od dnešního rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

Uzavřené okolí

Okolí obchodního střediska, které se nachází v blízkosti areálu letních olympijských her z roku 1972, bylo uzavřené. Na místě jsou policisté s neprůstřelnými vestami a ve vzduchu krouží policejní helikoptéry. Uživatelé na twitteru zveřejnili záběry lidí, kteří v chaosu utíkali z nákupního střediska.

Uživatelé na twitteru sdílejí video, na kterém útočník s pistolí v ruce střílí na kolemjdoucí. Útok se odehrál před restaurací McDonald's, která strojí naproti obchodnímu středisku Olympia.

Byly zveřejněny také záběry lidí, kteří v chaosu utíkali z nákupního střediska. Na webu je i snímek bezvládného těla zakrytého záchranářskou fólií. Mnichovští policisté však prosí, aby lidé tyto snímky nesdíleli a neprozradili tak taktiku při pronásledování pachatele. Ten je totiž stále na útěku.

Podle konzulátu zřejmě není mezi oběťmi v Mnichově žádný Čech
Německá policie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby v Mnichově byl nějaký český občan. Dnes večer to řekl český generální konzul v Mnichově Milan Čoupek. Střelba v obchodním středisku Olympia si podle oficiálních informací vyžádala nejméně osm mrtvých.

"Policie nám řekla, že žádné informace nemá a že pokud by se stalo, že tam nějaký Čech je, tak nám dá vědět. Zatím se nám neozvali, takže vycházím z toho, že tam žádní Češi nejsou," řekl Čoupek ve 22:30 SELČ. Definitivní potvrzení, že žádní Češi nebyli mezi oběťmi, však konzulát dosud nedostal.

Vizitka nákupního střediska Olympia v Mnichově, v němž dnes podle všeho vypukla střelba:
Nákupní středisko Olympia bylo v Mnichově otevřeno v roce 1972 v souvislosti s tehdejšími letními olympijskými hrami. Postaveno bylo nedaleko olympijské vesničky, v níž byli ubytováni účastníci her a která se stala tehdy terčem teroristického útoku.

Při teroristickém útoku na olympijskou vesnici nedaleko centra Olympia palestinští teroristé 5. září 1972 zabili dva izraelské sportovce a dalších devět sportovců z Izraele vzali jako rukojmí. I ty posléze na letišti zastřelili.

Středisko Olympia leží v mnichovské čtvrti Moosach na severozápadě města.

Otevřeno bylo 25. května 1972, v letech 1993 až 1994 bylo rozšířeno.

Olympia je jedním z největších obchodních center v Mnichově. Na nákupní ploše 56.000 metrů čtverečních je ve dvou patrech 135 obchodů. Centrum navštěvuje asi 33.400 lidí denně. V Mnichově se ale koná ročně přes padesát slavností a festivalů, což přiláká do města i do obchodního střediska další návštěvníky.

V nákupním centru jsou nejrůznější obchody, kavárny, restaurace, ale má v něm také lékařskou ordinaci několik doktorů.

K centru patří parkoviště s kapacitou 2400 míst. Je dostupné též tramvají, metrem a několika linkami autobusů.