Zpráva nazvaná „Škody, způsobené Sovětským svazem pobaltským státům" upozorňuje zejména na rozsáhlou militarizaci lotyšské ekonomiky, k níž v sovětské éře došlo. Na armádu pracovalo kolem 70 procent místních podniků, které po rozpadu SSSR přišly o výrobní program. Na nevelkém území Lotyšska bylo padesát sovětských raketových základen, pod krytím civilní výroby vyráběly lotyšské závody pro ozbrojené síly i potraviny a oděvy.

Do způsobených škod byly zahrnuty i ztráty způsobené deportací mnoha Lotyšů na Sibiř a fakticky vynucená emigrace asi 100.000 obyvatel země. Do konečné cifry patří i účast lotyšských branců na operacích okupační sovětské armády v Afghánistánu.

Konečný účet autoři zprávy do Moskvy odesílat nebudou. „Politikou nechť se zabývají politici, našim úkolem bylo spočítat škody. Je třeba znát minulosti, abychom věděli, proč dnes žijeme právě tak, jak žijeme," řekla lotyšským novinářům autorka zprávy Ruta Pazdereová.

Spočítat škody způsobené sovětskou nadvládou se v Lotyšsku pokoušeli ekonomové několikrát, naposledy v roce 2009. Kvůli nedostatku financí byla ale jejich práce přerušena, dokončení studie financoval Evropský parlament.