Policie dealery monitorovala od momentu objednávky k předávce zákazníkům. Při dnešní razii zabavila 200 tisíc šekelů v hotovosti (1,3 milionu korun) a několik aut. Policie také uvedla, že plánuje další zatýkání. Informoval o tom izraelský list Ha'arec.

V minulosti se provozovatelé aplikace chlubili jejím dokonalým šifrováním, které chrání zákazníky i prodávající.

Do aplikace se ale připojil skrytý policejní agent. Během devíti měsíců se mu za pomoci nejrůznějších mechanismů podařilo odhalit 3500 identit obchodníků s nelegální komoditou.

Funguje jako Uber

Telegrass funguje podobně jako Uber, ale dá se přes něj koupit marihuana, psala izraelská média. Systém “Weed4You”, který je v sedmi jazycích, je populární zejména mezi turisty, kteří přijíždějí do Izraele.

K jejímu používání si stačí nainstalovat Telegram, kliknout na stránku Weed4you.club/, vybrat si jazyk a začít nakupovat. Aplikace myslí i na nepoctivé prodejce, kterým zákazník může udělit špatné hodnocení.

Jak píší izraelská média, riziku se vystavují prodávají, nikoliv kupující, kteří údajně zůstávají v absolutní anonymitě.

Zdroj: Youtube

Dealeři po svých zákaznících často požadují, aby jim poslali svá selfie nebo odkaz na facebookový profil aby si prověřili, že nejde o agenty policie.

Vývojáři také plánují zavedení platby v bitcoinech, kvůli anonymitě plateb.

Cena marihuany v Izraeli se na černém trhu pohybuje okolo 28,5 dolarů za gram, což z něj činí jednu z nejdražších zemí na světě v této branži. Dražší už je jen na Kypru, Japonsku a Bruneji.

Prodej i užívání je bez licence ilegální a hrozí za něj trest od tří let odnětí svobody. Kdo je však zadržen poprvé méně než s 15 gramy, bývá zpravidla propuštěn bez trestu.