Novým mongolským prezidentem se stal představitel opozice Cachjagín Elbegdordž, který v nedělních volbách porazil dosavadního šéfa státu Nambaryna Enchbajara. Oznámila to Demokratická strana (DS), za niž Elbegdordž kandidoval. Enchbajarova Mongolská lidová revoluční strana (MLRS) porážku uznala. Oficiální volební výsledky jsou očekávány během pondělí.

Premiér Sandžín Bajar, který je rovněž předsedou MLRS, pogratuloval Elbegdordžovi na pondělní tiskové konferenci. „Věříme, že volby byly spravedlivé,“ řekl. „Přijímáme jejich výsledky.“

Vítězný Elbegdordž byl v minulosti již dvakrát předsedou vlády. Jeho přívrženci se shromáždili na hlavní náměstí v metropoli Ulánbátaru, kde u obří sochy Čingischána zahájili oslavy vítězství.

Mongolové si od nového prezidenta slibují vymanění z chudoby, lepší vzdělání a stabilitu, která by umožnila zemi lépe využívat její rozsáhlé nerostné bohatství. Volby se konaly v době, kdy je Mongolsko tvrdě postiženo klesajícími cenami surovin, což zasadilo tvrdou ránu jeho ekonomice.

Zhruba jedna třetina z 2,9 milionu obyvatel Mongolska žije pod hranicí chudoby. Kromě toho provázely hlasování obavy z možného opakování násilností, které poznamenaly loňské parlamentní volby. Podle pozorovatelů ale vše proběhlo pokojně.