Letadlu, ve kterém v pátek seděl vicepremiér vlády Ruské federace, zakázaly rumunské úřady přelet jejich území. Důvodem byla právě osoba vicepremiéra Rogozina, na kterého jsou uplatňovány sankce Evropské unie kvůli okupaci Krymu. Sankce zahrnují mimo jiné řadu osob z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina a například zákaz pohybu letadel s těmito osobami nad území členských států EU patří do seznamu omezení.

Dmitrij Rogozin potvrdil odvetné kroky osobně v ruské televizní stanici Rossia 24. „Odpovíme, to je samozřejmé. Přesně zjistíme, kdo za tímto rozhodnutím stojí v Kišiněvě, Bukurešti, Budapešti, v Bruselu,“ uvedl ruský vicepremiér. „Určíme přesně, které osoby vydaly pokyny a naše sankce budou adresné,“ oznámil Rogozin.

Vicepremiér cestoval v pátek v letadle společnosti  S7 spolu s delegací dalších politiků a úředníků. Rumunská letecká služba zakázala letadlu vletět do rumunského vzdušného prostoru, protože se na jeho palubě nacházely „osoby podléhající sankcím“. Letadlo na pravidelné lince Moskva – Kišiněv pak nabralo kurs na běloruské hlavní město Minsk, odkud se potom místopředseda ruské vlády přepravil do Moskvy pravidelnou linkou Aeroflotu.

Rogozin cestoval do Moldávie, kam ho osobně pozval moldavský prezident Igor Dodon.

V posledních dnech vyhlásila Moskva omezení pohybu amerických diplomatů v Rusku a zákaz jejich vstupu do rekreačních zařízení jako odvetu za nové sankce, které přijal americký Kongres a které svým podpisem stvrdí i americký prezident Donald Trump.