Agentuře Reuters to potvrdily dva nejmenované zdroje. Jiný mluvil ještě o větším počtu. „Zaznamenali jsme útok pěti ruských letadel, ta dohromady provedla 25 náletů,“ prozradil, přičemž oznámil, že Rusové pravděpodobně vyletěli ze své syrské základy v Hmimím poblíž Latákie.

Emmerson Mnangagwa
V Zimbabwe explodovala nálož, prezident byl jen kousek od výbuchu

Rusové až doteď využívali pouze rakety či dělostřelectvo, o útok s letadly se pokusili v tamní oblasti úplně poprvé. Mají přitom také souhlas syrského prezidenta Bašára al-Asada, jenž se nechal slyšet, že území, které stojí poblíž Golanských výšin, vybojovat skutečně touží. Zmíněné výšiny si momentálně nárokují Jordánsko i Izrael.

Zásah ruských sil podle Reuters oslabí Svobodnou syrskou armádu povstalců (SSA), jež podobným útokům nemůže odolávat věčně. Především pak v civilních oblastech, kde část opozice již byla přinucena k vyjednávání o mírových podmínkách, případně se vzdala.

Boje v Iráku
Irák rozmetal shromáždění IS, po náletu stíhaček zemřelo 45 teroristů

Do situace se vložily i Spojené státy, kteří již dříve vyhlásily, že samy do konfliktu zasahovat nebudou. Washington nicméně varoval jak Sýrii, tak i Rusko, že válečná aktivita v oblasti by mohla mít vážné následky a dodal, že zařídí „pevná a přiměřená opatření“.

Velvyslankyně USA pro OSN Nikki Haleyová uvedla, že „Rusko za další vojenské eskalace v Sýrii ponese zodpovědnost“. Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí tak, že do konfliktu bude nakonec muset zasáhnout i zámořská velmoc.

Abiy Ahmed, nový etiopský premiér.
Výbuch po proslovu etiopského premiéra zabil dva lidi, dalších 154 zranil