„Kontakty jsme navázali před několika lety, když jsme se zabývali teroristickými hrozbami pro naše instituce v zahraničí,“ vysvětlil Kabulov.

Útoky v Kábulu
V Kábulu útočil další sebevrah s autem plným výbušnin, nejméně dva mrtví

Afghánci by chtěli od Moskvy nakupovat ruské zbraně. „Když jsme tuto otázku zmínili před afghánskými autoritami, uvedly, že mají o ruské zbraně a armádní vybavení zájem,“ uvedl Kabulov, který je ředitelem asijského odboru ruského ministerstva zahraničí.

Jak uvádí agentura AP, Moskvu z této spolupráce dlouhodobě obviňuje Washington. Podle Bílého domu Kreml radikální hnutí vyzbrojuje.

V Kábulu útočil sebevražedný atentátník. Zemřelo nejméně 26 lidí

Podle Kabulova tím USA chtějí v zemi zakrýt svůj vlastní neúspěch. „Takže je třeba najít viníka. Rusko, Írán a Pákistán byli vybráni jako viníci a podle americké propagandy můžou za neúspěchy USA,“ prohlašoval Kabulov.

Chtěl by hnutí, jehož režim v 90. letech vyvraždil desetitisíce lidí, více integrovat do společnosti. Podílet by se prý mohlo i na bezpečnosti země. Nejlepší by podle něj bylo, aby se extremistické hnutí mohlo zúčastnit voleb.

„Nejlepším způsobem je účast Tálibánců ve volbách jako politické strany. Reprezentovat by mohli regiony, v parlamentních i prezidentských volbách,“ prohlásil.

Tálibán se k moci dostal po skončení vojenské intervence Sovětského svazu v 80. letech. Reálně vládl na většině území Afghánistánu v letech 1996-2001. Diplomaticky jej uznaly jen tři státy: Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Pákistán. Svrhla jej americká intervence. Dodnes však kontroluje některé oblasti. 

Látky typu novičok se vyráběly i v ČR, tvrdí Moskva. Stav Skripalové se lepší
Ilustrační foto
Taliban popírá spolupráci s Moskvou kvůli boji s Islámským státem