Lékaři doporučují přes poledne vůbec nevycházet na ulici a energetici vyzývají k omezení spotřeby elektrické energie. Rozžhavená dvanáctimilionová metropole netrpělivě čeká na slibované ochlazení a déšť.

V posledních čtyřech dnech se denní teploty ve městě vyšplhaly k 32 stupňům Celsia, v okolí Moskvy naměřili meteorologové až 35 stupňů. Rtuť teploměru několikrát překonala více než sto let staré rekordy. Anomální květnové počasí je podle některých expertů důsledkem globálního oteplení, jiní odborníci ho přisuzují netradičnímu prouděním velmi teplého vzduchu z pouští střední Asie.

Z horka mají radost především prodavači studených nápojů, piva, kvasu a ruské zmrzliny. Prvotní nadšení, kdy se prodej těchto produktů zvedl až o sto procent, ale pomalu střídá panika. Výrobci a dodavatelé nealkoholických a slabě alkoholických nápojů nejsou na současný nápor připraveni; chladničky u stánků s rychlým občerstvením jsou stále častěji poloprázdné, zásobování tekutinami vázne i u velkých obchodních řetězců.

Starosti a více práce přidělává vedro lékařům a pracovníkům záchranné služby. Za poslední týden se v řece Moskvě utopily tři desítky lidí, záchranáři vyjížděli k dalším desítkám případů, kdy se Moskvané chladili tam, kde je zákaz koupání. Na denním pořádku jsou úžehy a dehydratace.

Ekologové varují, že ve městě hrozí rapidní zhoršení čistoty ovzduší. U městských průmyslových zón a v místech s velkou koncentrací automobilů jsou normy nečistot převýšeny už nyní.

Žirinovskij chce polední siestu

Ruští poslanci začínají pomýšlet na omezení pracovní doby v mimořádně horkém počasí. Populistický politik Vladimir Žirinovskij navrhl zavedení "polední siesty" v dny, kdy teplota na většině území Ruska převýší 25 stupňů Celsia.

Podobně horký květen zažila Moskva ve 20. století dvakrát - v letech 1975 a 1921. Už na pátek očekávají meteorologové snížení teploty o deset stupňů. Ochlazení mohou provázet lijáky, kroupy a silný vítr.

Horko je prakticky v celé evropské části Ruska. V Petrohradu vydali dnes meteorologové upozornění na bouřky a silný liják, na Ladožském jezeře by mohly vznikat dvoumetrové vlny.

Na jihu Sibiře zase už několik dní nepřetržitě prší, například v hornickém regionu kolem Novokuzněcka napadlo za posledních 24 hodin měsíční množství srážek. Zvedá se voda v řekách a hrozí záplavy. Velká voda už si vyžádala jeden lidský život.