Předchozí
1 z 7
Další

Ponte Tibetano (Tibetský most) - Itálie

Zdroj: Youtube

Milovníci adrenalinu by si při letošní cestě za mořem nebo památkami do Itálie měli udělat zastávku v regionu Umbrie (tento region sousedí se známějším Toskánskem). Právě zde, v údolí Valnerina nad řekou Vigi, totiž nově vede visutý most pro pěší s názvem Ponte Tibetano (Tibetský most). Stavba, která poprvé přivítala návštěvníky o letošních Velikonocích, je nejvyšším visutým mostem pro pěší v Evropě. Lidé se tam prochází 175 metrů nad zemí.

Most, jehož překonání trvá přibližně půl hodiny, propojuje dvě malebná místa. „Vede ze středověké vesnice Sellano, nacházející se asi hodinu jihovýchodně od krajského města Perugia, do vesničky Montesanto na druhé straně řeky Vigi,“ uvádí CNN.

Znáte nejzajímavější mosty v Česku?

KVÍZ: Co kus to unikát. Znáte nejzajímavější mosty v Česku?

Adrenalin návštěvníkům ale nestoupne pouze výškou mostu. Lávka totiž nabízí mezery v podlaze - stačí tedy nesprávný krok, a lidem se propadne noha do údolí. I proto jsou návštěvníci po celou dobu procházky v postrojích, které je drží připoutané k mostu. „Lidé musí mít pro návštěvu mostu vhodnou obuv - žádné šlapky - a musí měřit alespoň 120 centimetrů,“ zmiňuje web TimeOut.

Vstupenku na most, která stojí 25 eur na osobu, si lze koupit předem online. Maximální kapacita mostu je 90 návštěvníků za hodinu, doporučuje se proto, aby si lidé koupili lístek předem online.

Sky Bridge Dolní Morava - Česká republika

Na nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě vstoupili v pátek třináctého první stovky turistů.Nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Už skoro dva roky se Česká republika chlubí světovým unikátem. Titul nejdelší visutý most pro pěší na světě si se svými 721 metry délky drží Sky Bridge v areálu Dolní Morava na Ústeckoorlicku. Most se nachází ve výšce 95 metrů nad horským údolím.

Ani v Číně, ani v Dubaji. Nejdelší visutý most pro pěší na světě lidé i nadále najdou v České republice:

Visutý most Sky Bridge 721 v areálu Dolní Morava je i dva roky po otevření hojně navštěvovanou atrakcí. Za tuto dobu se zatím jiné stavbě nepodařilo překonat jeho rekordní délku
Dva roky nepokořený. Český most Sky Bridge stále drží světové prvenství

I procházka po něm je adrenalinová, a proto se jeho návštěva nedoporučuje lidem, kteří mají strach z výšek. Za vstup bez lanovky a registrace lidé zaplatí 550 korun.

Zdroj: Youtube

Peak Walk by Tissot - Švýcarsko

Most Peak Walk by Tissot ve Švýcarsku jako jediný na světě spojuje dva horské vrcholy.Most Peak Walk by Tissot ve Švýcarsku jako jediný na světě spojuje dva horské vrcholy.Zdroj: Wikimedia Commons, Abhi018, CC BY-SA 4.0

Úchvatné výhledy nabízí lidem od roku 2014 most nazvaný Peak Walk by Tissot ve Švýcarsku. Nachází se v Bernské vysočině ve středisku Glacier 3000. „Jde o první visutý most pro pěší na světě, který propojil dva horské vrcholy,“ uvádí CNN. Konkrétně se jedná o vrcholy View Point a Scex Rouge.

Most měří na délku 107 metrů, a byť se nachází ve vysoké nadmořské výšce, není vysoko nad zemí. To ale vynahrazuje výhled na okolí. „Z mostu jsou vidět vrcholy Alp: Mont Blanc, Matterhorn, Eiger, Mönch a Jungfrau,“ uvádí web areálu Glacier 3000. Vstup na most je zdarma.

Zdroj: Youtube

Most Čang-ťia-ťie - Čína

Čínský most Zhangjiajie se stal virálním.Čínský most Čang-ťia-ťiese stal virálním.Zdroj: Wikimedia Commons, HighestBridges, CC BY-SA 4.0

Na délku měří 430 metrů a nachází se 300 metrů nad zemí. Most v Čang-ťia-ťie se od svého otevření v roce 2016 až donedávna pyšnil titulem nejdelší a nejvyšší skleněný most pro pěší na světě, a byť o oba tituly již přišel, je bezesporu nejznámějším čínským skleněným mostem. Nachází ve stejnojmenném národním parku v provincii Chu-nan a spojuje dvě hory.

Most je široký několik metrů, a navíc se dá jít nejen přímo po skleněných částech podlahy, ale i po neprůhledných. Přesto se virálními stalo mnoho videí, jež zobrazují vyděšené lidi, kteří při pohledu přes skleněnou podlahu dostávají záchvat paniky a z mostu je musí doslova odtáhnout.

Prohlédněte si nejnebezpečnější mosty světa:

Canopy Walk (Ghana)
Nejnebezpečnější mosty světa: Vypadají, že drží silou vůle, přesto jsou lákadlem

Vstup na most stojí v přepočtu kolem 580 korun, lístky je vhodné koupit předem. Recenze listu Business Insider ale návštěvu příliš nedoporučuje. Například kvůli tomu, že lidé při příchodu musí počítat se zdlouhavými bezpečnostními opatřeními (například detektory kovu), a zahraniční turisté se také musí prokázat pasy. Hlavním problémem je ale přeplněnost mostu, kterou způsobuje právě celosvětová sláva podpořená virálními videi. „Byť může být v jednu chvíli na mostě pouze 800 lidí, působí přeplněně. Jen málo lidí po něm jednoduše prochází nebo se kochá výhledy,“ stojí v recenzi.

Všichni ostatní se snaží o co nejdokonalejší selfie nebo fotku na skleněné podlaze, a tak návštěva mostu spíše než procházku připomíná posouvání se v dlouhé řadě.

Zdroj: Youtube

Most Bach Long Bridge - Vietnam

Bach Long Bridge ve Vietnamu - nejdelší skleněný most pro pěší na světěBach Long Bridge ve Vietnamu - nejdelší skleněný most pro pěší na světě.Zdroj: Profimedia

V současnosti nejdelším skleněným mostem pro pěší na světě je most Bach Long Bridge ve Vietnamu asi 120 kilometrů západně od Hanoje, který se otevřel v roce 2022. Celkem měří 632 metrů. Lávka se skleněným dnem se nachází mezi dvěma pohořími, lidé se prochází ve výšce zhruba 152 metrů nad zemí. „Nabízí krásné výhledy na okolní deštný prales,“ uvádí CNN.

V jedné části most představuje klasickou visutou stavbu nad údolím, v další je ale skleněná lávka připevněna zboku k hoře. Název v mostu v překladu znamená Bílý drak. V jednu chvíli na něm může najednou stát 450 lidí. O víkendech dospělí zaplatí za návštěvu v přepočtu 650 korun.

Zdroj: Youtube

Most Chung-ja-ku - Čína

Skleněná lávka v čínské provincii Che-pejSkleněná lávka v čínské provincii Che-pej.Zdroj: ČTK/AP/Liu peiran

Jedním z nejdelších skleněných mostů pro pěší je lávka v severočínském městečku Chung-ja-ku. Délka činí rekordních 488 metrů. Stavba nabízí adrenalinový zážitek, most je totiž navržen tak, aby se při každém kroku turistů mírně chvěl a třásl, zmiňuje CNN. Najednou na něj nemůže vkročit více než pět set turistů.

Zlatý most - Vietnam

Zlatý most ve Vietnamu je unikátní svou architekturou. Drží jej totiž Boží ruce.Zlatý most ve Vietnamu je unikátní svou architekturou. Drží jej totiž Boží ruce.Zdroj: Wikimedia Commons, xiquinhosilva, CC BY 2.0

Mosty pro pěší zaujmou nejen výškou či délkou, ale také designem. Mezi architektonicky nejzajímavější a nejoceňovanější patří Zlatý most ve vietnamském městě Danang. 150 metrů dlouhý most se po otevření v roce 2018 rychle stal virálním. Most představuje zlatou hedvábnou stuhu, kterou „drží“ obrovské kamenné ruce, píše web místního hotelového resortu Pullman.

Most se nachází v areálu Ba Na Hills. Přestože není nad zemí výš než pár desítek metrů, nachází se ve vysoké nadmořské výšce - zhruba 1,4 kilometru nad mořem.

Zdroj: Youtube