Po dlouhém boji o město dnes irácká armáda zneškodnila poslední zbytky odporu příslušníků takzvaného Islámského státu ve Starém městě. Ještě v sobotu ráno se však džihádisté zoufale snažili svou pozici udržet, ale marně. Po zhroucení jejich obranných linií irácké vojenské jednotky uvedly, že jsou blízko k vítězství a město budou mít pod kontrolou do několika hodin.

Někteří vojáci také ihned začali slavit a tančit po městě. Stále se však čekalo na oficální vládní vyjádření, které se uskutečnilo právě dnes, po příjezdu premiéra.

Islámský stát obsadil Mosul již v roce 2014 a město mívalo původně dva miliony obyvatel. Od začátku bojů, do kterých se zapojili kurdští bojovníci, sunnitští Arabové a šíité, podporovaní koaličními bojovými letouny a vojenskými poradci z USA, odtamtud uprchly statisíce lidí. Nynější počet obyvatel se odhaduje na sto tisíc.

Irácká armáda; Mosul
Iráčtí vojáci v Mosulu: Naše vítězství je na dosah

Po měsících intenzivních bojů je tak dnes zvuk střelby sporadičtější. Koaliční bojové letouny stále létají nad městem, ale od bombardování je klid. Jedná se o významnou chvíli, jelikož trvalo devět měsíců, než se podařilo vyhnat extremisty z místa, které předtím suverénně ovládali. Vláda oznámila osvobození východního Mosulu již v lednu, ale onen západ města představoval obtížnější úkol, a to zejména kvůli svým uzkým a klikatým ulicím.

Následky bombardování, Sýrie
V pátek ujednáno, dnes provedeno: na jihozápadě Sýrie ustaly boje