Právě Mosul byl totiž místem, odkud přesně před třemi lety vůdce islámského státu Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát po obsazení velkých oblastí Iráku a Sýrie. Od té doby se IS zdál nezastavitelný a postupně dobýval další významné oblasti. V Sýrii ovládal kromě Rakky i jiná větší města, byl na předměstí Damašku a dostal se až na dohled Bagdádu.

Zlom nastal v době, kdy v roce 2015 irácké vojenské jednotky dobyly zpět města Fallúdža a Ramádí v provincii Anbár, což znamenalo velkou ztrátu pro Islámský stát. Obě města totiž ovládal od úplného počátku. Od té doby pomalu ale jistě ztrácel svá území. Bitva o Mosul začala v říjnu 2016 po několika měsících plánování mezi Iráčany a americkými poradci. Netušili však, že to bude běh na dlouhou trať.

Irák slaví vítězství nad IS v Mosulu
Mosul slaví velké vítězství. Na místo dorazil i irácký premiér

"Bojovali jsme za každý metr, řekl generálmajor Sami al-Aradi, „A když říkám, že jsme bojovali o každý metr, myslím to doslova."

Avšak za vyhnání Islámského státu zaplatil Mosul vysokou cenu. Město se stalo šedou a zdecimovanou krajinou, kterou poznamenaly rozsáhlé škody na infrastruktuře a budovách, jejichž náklady na krátkodobé opravy se odhadují na více než 700 milionů dolarů. Obyvatelé se tedy nyní budou muset vyrovnat s obnovou základních služeb jako je elektřina či voda.

Není však jisté, zda se někteří obyvatelé do tehdejšího dvoumilionového města vůbec vrátí. "Odejdu z Mosulu, v každém rohu je vzpomínka a krev" řekla Aisha Abdullahová, učitelka, která žila pod nadvládou IS.

Ilustrační foto
Fotograf v Mosulu zachytil ženu s dítětem. Pak se odpálila

Od začátku bojů, do kterých se zapojili kurdští bojovníci, sunnitští Arabové a šíité, podporovaní koaličními bojovými letouny a vojenskými poradci z USA, odtamtud uprchly statisíce lidí. Nynější počet obyvatel se odhaduje na sto tisíc. Také budoucnost soužití těchto náboženských skupin je otázkou. Do jisté míry nutnost porazit IS spojila nesourodé irácké síly a nyní mohou znovu vyplavat na povrch konflikty mezi kurdskými bojovníky, sunnitštími Araby a šíity. Protože právě jejich spory vedly ke vzestupu Islámského státu.

Jižní Korea chce vybudovat v Soulu muzeum "žen utěšovatelek" - sexuálních otrokyní japonských vojáků z doby druhé světové války
Jižní Korea chystá muzeum válečných sexuálních otrokyní, Japonsko zuří