Mezi mrtvými je 61letý německý lékař, 32letá Kanaďanka rozená v Nepálu a Jihokorejec. Všichni tři přišli o život v sobotu, sdělil ze základního tábora na úpatí Mount Everestu představitel nepálského ministerstva horolezectví Gjánéndra Šréštha.

Šréštha uvedl, že v pátek a v sobotu ráno bylo na hoře příznivé počasí, ale později v sobotu se přihnala větrná bouře. V případě Němce byl pravděpodobně příčinou smrti výškový otok mozku, u dalších dvou obětí se patrně rovněž jednalo o kombinaci vyčerpání s výškovou nemocí. Nezvěstnými jsou Číňan a jeho nepálský průvodce.

Němec se na horu vypravil v rámci výpravy Eco Everest Expedition, jejímž úkolem bylo odklidit ze svahů část odpadků, které se zde za uplynulá desetiletí navršily.

Kancelář Asian Trekking, která výpravu organizovala, sdělila, že tělo muže bylo zanecháno na svahu. „Pokud si to bude rodina přát, pokusíme se jeho ostatky snést dolů, ale z té výšky to bude velmi složité," řekl šéf kanceláře Ang Cering Šerpa, podle nějž Němec zahynul na jižním vrcholu Everestu, tedy ve výšce asi 8747 metrů.

Květen je na Mount Everestu nejrušnějším měsícem, kdy se tento světový velikán pokouší zdolat nejvíce horolezců. V pátek a v sobotu, což byly první dva jasné dny letošní jarní lezecké sezony, dospělo na vrchol celkem asi 150 horolezců, většina z nich v sobotu.

„V sobotu se na hoře vytvořila dopravní zácpa. Horolezci byli na cestě na vrchol ještě ve 14:30, což je dost nebezpečné," řekl agentuře AP telefonicky Šréštha.

Lidé, kteří chtějí bezpečně ztéci Mount Everest, by především kvůli počasí neměli podle zkušených horolezců na vrchol dospět později než v 11:00. Jakékoli čekání v oblasti nad posledním výškovým táborem, přezdívané „zóna smrti", je také extrémně nebezpečné, protože svah je tam strmý, zledovatělý a dýchání ztěžuje řídký vzduch.

„Kvůli dopravní zácpě museli horolezci čekat, než budou moci pokračovat po stezce vzhůru, a strávili příliš mnoho času ve vysoké nadmořské výšce. Spousta z nich si zřejmě nesla s sebou jen omezené množství kyslíku, protože nepočítali se zdržením," podotkl Šréštha.

Mount Everest, který podle nepálských údajů měří 8848 metrů a podle nového amerického měření 8850 metrů, poprvé pokořili v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. Od té doby na nejvyšší bod světa vyšplhalo více než 4000 horolezců, téměř 250 lidí na Everestu zahynulo.