Diskutující na sociálních sítích se rozdělili na dva tábory. Mrak podivného tvaru jim připomínal buď UFO, nebo ženský pohlavní orgán. Narůžovělý objekt, který byl vyfotografován v Turecku, vytvořil svým tvarem skoro dokonalou optickou iluzi.
Podivný mrak pozorovali lidé ve čtvrtém nejlidnatějším městě Turecka, dvoumilionové Burse, napsal americký deník The Washington Post. Odtud se díky divokému sdílení na Twitteru jeho fotografie dostaly do celého světa.
Bůh je žena
Někteří jej považovali za UFO, turecká státní meteorologická služba však veřejnost uklidnila a pro místní média uvedla, že se jedná o vzácný přírodní jev. Deník The New York Post informoval, že kromě mimozemského původu řadě uživatelů Twitteru připomínal oblak ženské genitálie. „Obří vagína!“ prohlásil jeden z nich a další se ke vtípkům přidali.
Herečka ze seriálu Koruna či Akta X Gillian Andersonová dovedla tuto domněnku ještě dál a napsala, že se jedná o důkaz toho, že je Bůh ženského pohlaví. Známá herečka má téměř milion sledujících.
Neobvyklé lentikulární mraky
Pravda se sice skrývá někde venku, ale je mnohem jednodušší. Vzor, který lidé mohli nad Bursou spatřit, je učebnicovým příkladem lentikulárního mraku. Taková oblaka se tvoří v prostředí, jenž se vyznačuje vrstevnatou atmosférou. Normálně zůstávají vrstvy oddělené, avšak pokud se přihodí, že nějaká překážka, jako třeba hora, vrstvy překlene, tak se může stát, že vzduch ze spodní části je vytlačen do horní, a naruší tak jinak symetrická mračna. Faktem je, že Bursa leží u úpatí hory Uludag, která mohla být oním potřebným narušitelem.
Pravdou také je, že vzduch je u země vlhčí, než okolní prostředí. Při stoupání vzhůru se může ochladit až k rosnému bodu. Když se vzduch v takové chvíli nasytí, vzniká mrak. Když se však takto nasycený vzduch přehoupne přes horu, znovu se ohřeje a klesá do míst, kde celý proces začal.
Pokud dojde k souhře všech okolností, pak se taková mračna vyskytují nad narušitelem - v tomto případě nad horou - a pomalu vytváří onen typický čepicovitý tvar, který mohli také spatřit Turkové a následně uživatelé sociálních sítí. Očití svědci uvedli, že tvar oblaku zůstal stejný přibližně hodinu, pak se rozplynul.

Lentikulární mraky tedy formuje vítr, vzduch v nich proudí nahoru a pak zase dolů. V době zachycení fotografií nad západním Tureckem foukal silný vítr. Díky tomu, že proudil přes složitý terén, vodní pára kondenzovala do tvarů, které odrážely terén pod nimi.
Mrak v Burse nebyl jedinečný jen z hlediska svého tvaru, ale také barvy. Díky tomu, že se vytvořil před východem Slunce, byl osvětlen ještě před tím, než stihlo vyjít nad obzor. Proto byl světlerůžové až načervenalé barvy.
Tvoří se hlavně v zimě a v Americe
Web Insider uvedl, že to není poprvé, kdy se tyto mraky čočkovitého typu staly virálními senzací mezi uživateli sociálních sítí. Například v únoru 2020 byl v Kalifornii spatřen mrak podobný tomu v Burse. Lentikulární mraky nejsou údajně ničím zvláštním a nejčastěji se tvoří na západě USA nad stratovulkánem Mount Rainierem.
Mraky tohoto typu nejčastěji vznikají v zimě, lze je ale spatřit i v jiných ročních obdobích. Piloti motorových letadel se jim raději vyhýbají, a to kvůli turbulencím a klesavým proudům v jejich středech.