Podle mluvčího afghánského ministerstva zdravotnictví Wahidullaha Majroha byl při čtvrtečním sebevražedném bombovém útoku v kulturním centru Tabia v západním Kábulu zabit 41 člověk a 84 lidí bylo zraněno. Útok podle něj spáchali ozbrojenci Islámského státu.

Podle svědků a pozůstalých je ale obětí mnohem víc. "Bylo zabito víc než 80 lidí," prohlásil přímý svědek výbuchu Mohammad Amin, který při něm ztratil bratrance. Podle Amina se sebevrah odpálil v přízemí centra, kde v tu chvíli bylo shromážděno přes sto lidí, většinou studentů.

Sebevražedný útok v Kábulu
Při vánočních útocích v Kábulu zahynulo 40 lidí. Přes 100 bylo zraněno

"Všude v hale se válely spálené a roztříštěné kusy lidských těl, jako v hororových filmech. Kouř a krev jsem cítil až do půlnoci," řekl agentuře DPA.

Také zaměstnanec centra Mohammad Ali tvrdí, že bylo zabito víc lidí, než udává afghánská vláda. "Téměř všechny zabil hned první výbuch. Zranění, kteří po něm zůstali ještě naživu, zemřeli, když byli vyneseni z místnosti, nebo později cestou do nemocnic," tvrdí Ali.

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník.
Dva útoky na mešity v Afghánistánu si vyžádaly přes 70 mrtvých

Islámský stát považuje coby sunnitská extrémistická organizace šíitské muslimy za kacíře a v poslední době proti nim zesiluje své útoky, zejména v afghánském hlavním městě. Při říjnovém bombovém útoku proti šítské mešitě tak zahynul 71 člověk a dalších 90 bylo zraněno.