Emmerson Mnangagwa souhlasil, že se ujme úřadu do příštího roku, kdy budou vypsány prezidentské volby. Očekává se však, že i v nich bude zvolen politickým lídrem Zimbabwe právě on.

Třiadevadesátiletý Robert Mugabe v úterý pod tlakem armády i zimbabwské veřejnosti rezignoval. Autokratický stařec se v minulých dnech s vojenskými představiteli, kteří na něj uspořádali puč, snažil dohodnout. Požadoval, aby si ústavní moc usurpovala jeho žena.

Na ultimátum, které mu dala jeho vlastní strana, nereagoval. Požadavek zněl, aby Mugabe odstoupil nejpozději do pondělního poledne, což prezident neučinil, přestože - jak informovala televize CNN - už prý měl sepsaný návrh rezignačního dopisu. Parlament se ho proto ve středu rozhodl odvolat.

Zároveň byl vybrán jeho nástupce, na němž se shodla armáda i vládnoucí strana. Dnes po složení přísahy na Národním sportovním stadionu v hlavním městě Harare se stane novým prezidentem Zimbabwe bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa.

Toho Mugabe 6. listopadu odvolal a vyhostil ze země. Údajně tak chtěl uvolnit cestu k nástupnictví své manželce, která předtím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Právě Mnangawovo svržení spustilo protiakci zimbabwských armádních velitelů, kteří si nástup ambiciózní Grace Mugabeové do nejvyšší funkce nepřáli. Minulou středu armáda při nekrvavém převratu internovala Mugabeho i jeho choť v domácím vězení a obsadila všechny důležité úřady.

Armádní postup schválila jak vládní strana, tak obyvatelé Zimbabwe, kteří v sobotu vyšli v desetitisícovém davu do ulic města Harare demonstrovat za diktátorovu rezignaci.

Mnangagwa po návratu do vlasti prohlásil, že v Zimbabwe nastává „zrod nové demokracie“. Zahraniční pozorovatelé jsou skeptičtější a kladou si otázku, zda tento dlouholetý Mugabeho spojenec, výrazně se podílející na represivních krocích staré vlády, přinese opravdovou změnu.

| Video: Youtube

Inauguraci „Krokodýla“ Mnangagwy má podle zimbabwské státní televize na obřím stadionu pro 60 000 osob přihlížet sám svržený vládce. Ten získal výměnou za rezignaci imunitu pro sebe i svou ženu. Nebude tak stíhán za zločiny proti lidskosti, jichž se on a jeho administrativa dopustili při potlačování opozice v osmdesátých letech.