Po vojenské akci, kdy armáda minulý týden obsadila strategické vládní úřady, byl Mugabe držen v domácím vězení a dobrovolně odmítal ze své funkce odejít. Parlament dnes o jeho odvolání (impeachmentu) jednal několik hodin.
Hlavní město Harare teď opuštejí tanky a další obrněná vozidla. Lidé v ulicích tancují a zpívají, všude vládne nebývalé veselí.
Podle mluvčího parlamentu Jacoba Mudenda prezident rezignoval dobrovolně, píše BBC. U moci byl jako premiér od roku 1980, o sedm let později byl zvolen prezidentem. Vládl tak celkem 37 let.
Video: radost v ulicích hlavního města
"Většina lidí v Zimbabwe zná jako vůdce pouze Mugabeho, začíná nový úsvit," reagují Zimbabwané na Twitteru.
Zásah armády přišel nedlouho poté, co 93letý Mugabe odvolal v rámci čistky ve své straně Zimbabwská africká národní unie - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) svého dlouholetého spojence, viceprezidenta Emmersona Mnangagwanu, který byl dříve považován za jeho možného nástupce.
V prosinci se má uskutečnit kongres vládnoucí strany ZANU-PF. Předpokládá se, že kongres zvolí nového vůdce strany, jímž by se měl stát právě Mnangagwa. Ten již uvedl, že zemi povede do konce Mugabeho mandátu, který vyprší v září příštího roku.
Spekulovalo se ale i o tom, že se prezidentkou jedné z nejchudších a nejzadluženějších zemí světa stane současná první dáma Grace Mugabe, která je o čtyřicet let mladší než její choť. Ta podle akutálních informací odjela do Namibie. Zásah armády měl tak zabránit jejímu nástupu do prezidentského křesla.

"Zbavili jsme se tyrana, ale ještě ne tyranie. Ale děkujeme Bohu za tento den," reaguje opoziční politik David Coltart.
Děti v hlavním městě mávají zimbabwskou vlajkou:
Oslavy v ulicích Harare:
Lidé jsou šťastní, oslavy neberou konce
